Powrót do listy komunikatów Dodano: 2013-09-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-09-16
Jak nadać miastu elektryzujący koloryt?

Niezwykłe oblicze zwykłej stacji transformatorowej

EL-Q
EL-Q

W drodze do pracy, na spacerze z dzieckiem czy podczas porannego joggingu mijamy ich codziennie kilka. Mijamy, bo swoją nijakością wrosły w miejski krajobraz. Stacje transformatorowe – kojarzymy je z obdrapanymi budynkami wklejonymi w miasto – jak relikty minionej epoki. Zadaliśmy sobie pytanie: czy musi tak być? Odpowiedź mogła być tylko jedna.

El-Q – niezwykłe zwykłe trafo

El-Q wprowadziło do oferty stacje trafo o wysokich walorach estetycznych. To nowoczesna ekstrawagancja w kreowaniu przestrzeni miasta poprzez wprowadzenie małej architektury na wyższy poziom.

Iskra sztuki w miejskiej dżungli

W ostatnich latach Polacy zaczęli zwracać coraz większą uwagę na estetykę swojego otoczenia. Mamy dostęp do światowego designu i chcemy otaczać się nie tylko użytecznymi, ale i pięknymi przedmiotami. Tak samo jest z otoczeniem – zaniedbane parki i place to już rzadkość, rewitalizujemy przestrzeń by dobrze się w niej czuć i dbamy o nią, chcemy mieć wpływ na jej wygląd.

Obiekty małej architektury te, takie jak wiaty, kioski czy stacje transformatorowe, charakteryzują się przede wszystkim funkcjonalnością. My udowadniamy, że można wykorzystać ich potencjał w sposób, który przyczyni się do podniesienia walorów estetycznych przestrzeni. Stacja transformatorowa jako element małej architektury może być barwnym, przyjaznym dla oka budynkiem.

Co więcej, stacja trafo może być nośnikiem sztuki – przez twórczą aranżację otrzymuje nową siłę i energię, staje się inspiracją dla przechodniów. Może być elementem kształtującym przyjazną, estetyczną przestrzeń publiczną, dawać ulgę od przytłaczającej codzienności.

Przestrzeń, z której na co dzień korzystają ludzie, naturalnie oddziałuje na ich wrażliwość i zmysły. W nudnym otoczeniu życie mieszkańców miast robi się przytłaczające, monotonne i mało inspirujące. Dzisiejszy odbiorca zdecydowanie oczekuje przestrzeni wartościowej. Nic więc dziwnego, że współczesna sztuka coraz częściej znajduje zastosowanie w projektach użytkowych lub miejskich – projektanci, architekci i miejscy decydenci chętnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich odbiorców.

Sztuka w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwi, stała się wręcz nieodłącznym elementem tkanki miasta. Wkracza na ulice, place i do parków. Wykorzystywana jest, by wyróżnić i nadać rangę danemu miejscu, stając się świadectwem kultury społeczeństwa, czy też wyjątkowego inwestora.

Nowa energia w mieście

Medialne kampanie promocyjne udowadniają, że miastom coraz trudniej zwrócić na siebie uwagę. Tradycyjne przekazy o ich walorach już nie wystarczają, potrzeba świeżych, bardziej skutecznych komunikatów. Szanse sukcesu mają jedynie projekty niestandardowe, które nieco inaczej angażują uwagę otoczenia.

Często niedocenianym nośnikiem informacji o miastach są fotografie wykonywane przez turystów i później pokazywane, czy to podczas towarzyskich spotkań, czy za pośrednictwem Internetu. Utrwalają one widoki, które z jakiegoś powodu przykuły uwagę fotografującego. Dlaczego nie miało by to być dzieło street-artu powstałe na fasadzie nowoczesnej, estetycznej stacji transformatorowej? Projekt taki dałby też wyraz obowiązywania w mieście kreatywnej atmosfery, a udział młodych, lokalnych artystów spowodował by zaangażowanie młodych mieszkańców miasta w kształtowanie przestrzeni publicznej.

Autorem murali na stacjach El-Q jest częstochowska grupa Monstfur – utytułowany projekt artystyczny reprezentujący street-art. Ten młody i ambitny nurt sztuki jest zarazem doskonałym nośnikiem treści marketingowych oraz światopoglądowych. Za pomocą sztuki ulicznej można edukować, bawić, skłaniać do refleksji. Taka sztuka przemawia do ludzi, bo jest im bliska i autentyczna – bez patosu stapia się z miastem czyniąc je piękniejszym i atrakcyjniejszym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Stacja transformatorowa może być również elementem rewitalizującym tereny zaniedbane. Zaniedbana przestrzeń odstrasza ludzi. Zadbana, zaprojektowana z pomysłem przestrzeń zachęca do użytkowania jej. Dzięki temu następuje zwalczanie negatywnych tendencji urbanistycznych i podniesienie atrakcyjności obszarów miejskich.

Jednocześnie takie nieszablonowe podejście do architektury miejskiej może pomóc w budowaniu zewnętrznego wizerunku miasta jako przyjaznego ludziom i dbającego o interes publiczny, jakim jest ład i piękno miejskiej przestrzeni.

Projekty stacji mogą być również dedykowane określonemu charakterowi inwestycji, np. budownictwu sakralnemu, inne mogą mieć właściwości  informacyjne, np. edukować, promować ekologię.  Wszystko po to, aby przestrzeń, w której żyjemy była niebanalna, inspirująca i dostosowana do naszego stylu życia.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
ZPUE EL- Q sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.