
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie systemu erp. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest przeanalizowanie kilku kwestii. Ułatwi to wybranie właściwego systemu erp, który będzie w pełni dostosowany do potrzeb firmy i oczekiwań. To właśnie dzięki temu systemowi możliwe jest m.in. usprawnienie zarządzaniem przedsiębiorstwem.
System erp – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem przy wyborze systemu erp jest określenie swoich potrzeb i oczekiwań. Do dyspozycji jest bardzo dużo rozwiązań klasy ERP. Są to narzędzia uławiające planowanie zasobami i zarządzanie biznesem. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoje zalety, ale nie jest też pozbawione wad. Konieczne jest wobec tego zapoznanie się zarówno z plusami, jak i minusami.
Nie każdy moduł w systemie erp sprawdzi się dla wszystkich firm. Klucz tkwi w dopasowaniu go do swoich indywidualnych potrzeb. Inne będzie miało przedsiębiorstwo zajmujące się głównie produkcją niż międzynarodowa firma. Konieczne jest przeanalizowanie oferowanych funkcjonalności i procesów, aby wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, czyli takie które przyniesie najwięcej korzyści firmie.
Elastyczność, zaufany producent i aktualizacje
Jeśli przedsiębiorca planuje korzystać z systemu ERP przez długi okres czasu, powinien być nastawiony na zmiany, za którymi oprogramowanie powinno podążać. Musi być wobec tego elastyczne i umożliwiać adaptację do pojawiających i rozrastających się na przestrzeni czasu procesów biznesowych. System erp musi być kompatybilny z różnymi dodatkami programistycznymi oraz zintegrowany z aplikacjami i urządzeniami.
Podczas wybierania systemu erp powinno się skupiać na sprawdzonych rozwiązaniach, czyli na produktach zaufanych producentów, z wieloletnią obecnością na rynku. Takie oprogramowanie jest przetestowane i udoskonalone. Ponadto jest cały czas wspierane, rozwijane i aktualizowane.
Określenie budżetu, sprawdzenie referencji i kwestia wdrożenia systemu erp
Podczas przeglądania ofert systemów erp, należy mieć na uwadze całkowity koszt jego wdrożenia. W cenę oprogramowania wchodzi nie tylko licencja na określony okres czasu, ale też koszty związane z jego aktualizacją. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane ze szkoleniami, różnymi dodatkami programistycznymi i migracją danych. Kierowanie się wyłącznie ceną samego oprogramowania nie jest dobrym pomysłem. Konieczne jest dopytanie już na samym początku o późniejsze koszty jego obsługi.
Zapoznać należy się także z referencjami innych firm, czyli z opiniami i ocenami użytkowników danego oprogramowania. Niezwykle ważne jest także wybranie odpowiedniego wdrożeniowca.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.
Zapoznać należy się także z referencjami innych firm, czyli z opiniami i ocenami użytkowników danego oprogramowania. Niezwykle ważne jest także wybranie odpowiedniego wdrożeniowca.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- bpsc.com.pl

Czytaj także
-
Zarządzanie cyklem życia produktów
W szeroko rozumianym podejściu serwisowym i w odpowiedzi na wyzwania współczesnego przemysłu ABB koncentruje się na skutecznym zarządzaniu cyklem...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-