Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-05-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-05-15
Inwestycje w gaz łupkowy są droższe niż realizacja elektrowni atomowej

Z raportu Amerykańskiej Agencji ds. Energii wynika, że Polska może mieć ogromne pokłady tego surowca

Rząd chciał, aby od 2015 roku zaczęło się komercyjne wydobywanie tego gazu.
Rząd chciał, aby od 2015 roku zaczęło się komercyjne wydobywanie tego gazu.

600 mld złotych to pieniądze, które są potrzebne w pierwszym okresie przygotowawczym na wszystkich obszarach koncesyjnych – oblicza Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.
Przed określeniem czy wydobycie komercyjne gazu łupkowego będzie w Polsce korzystne finansowo, trzeba wykonać setki odwiertów. Do kwietnia przeprowadzono ich zaledwie 44.

Wydatki łączne na koncesję Wejherowo to około 30-40 mld złotych. To jest koszt wybudowania elektrowni atomowej. To jest po prostu projekt, który ma szansę kompletnie zmienić obraz Polski – wyjaśnia Andrzej Sikora.

Jedna z najbardziej przyszłościowych licencji spółki PGNiG to właśnie koncesja o nazwie Wejherowo (na Pomorzu). W tej chwili brakuje jednak zbyt wielu danych, aby ocenić, jak wiele niekonwencjonalnego gazu znajduje się w Polsce i czy jego wydobycie jest korzystne finansowo. Uważa się jednak, że opóźnienia w procesie poznawczym złóż mogą w pewnym jednak sensie działać na naszą korzyść.

Efektywność produkcji na kanadyjskich złożach, np. firmy Talisman, jest o 30-40 proc. wyższa niż trzy lata temu. To oznacza dla Polski, że musimy złoża rozpoznać, zobaczyć, jak głęboko się znajdują i potwierdzić, że zawartość węglowodorów jest na tyle obiecująca, że się będzie opłacało tę produkcję robić – tłumaczy prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

Polska nie zamknęła więc nadal etapu poszukiwań. Ministerstwo środowiska potwierdziło, że do pierwszych dni kwietnia przeprowadzono zaledwie 44 otwory poszukiwawcze gazu z łupków, w tym 13 odwiertów ze szczelinowaniem. Do 2021 roku przewidziano wykonanie 309 otworów poszukiwawczych, przy czym 181 z nich to odwierty opcjonalne, które zależeć będą od możliwości i wyników prowadzenia prac przez inwestorów.

W USA wykonano dziesiątki tysięcy takich odwiertów. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś w Polsce w ciągu roku zrobi 10-20 tys. odwiertów, ale niech będzie to 100-200, żebyśmy mogli ocenić, czy warto wydobywać gaz łupkowy.

Polski rząd planował, że od 2015 roku zacznie się komercyjne wydobywanie gazu z łupków. Z opublikowanego w kwietniu 2011 roku raportu Amerykańskiej Agencji ds. Energii wynika, że Polska może mieć największe w Europie pokłady tego surowca. Jednak te rewelacje do tej pory nie zostały potwierdzone.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
inwestycje.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także