Operator sam sfinansuje większość inwestycji, na niektóre weźmie kredyt, lub dostanie pieniądze z UE

PSE Operator zamierza wydać do 2017r. 8 mld złotych w rozwój systemu energetycznego. Głównie w nowe linie przesyłowe, ich ilość ma się zwiększyć nawet o kilka tysięcy kilometrów. Podłączą one do systemu energetycznego m.in. nowe farmy wiatrowe na północy Polski. Zrealizowane zostaną nowe połączenia transgraniczne, m.in. opłacony częściowo przez UE most energetyczny Polska-Litwa.
– Tylko niewielka część tych środków będzie przeznaczana na modernizację istniejącego majątku, bowiem ten majątek przez lata utrzymywany był w dobrym stanie – mówi prezes zarządu PSE Operator H. Majchrzak.
Zdaniem Majchrzaka, potwierdza to fakt, że od kilku lat nie było przypadku przerwy w dostawach energii z winy sieci przesyłowej. Teraz spółka wykorzystuje ok. 13 tys. kilometrów linii najwyższych napięć, czyli 220 i 400 kV. Prezes PSE Operator zaznacza jednak, że dobra konserwacja sieci nie wystarczy, ponieważ niezbędne są ciągłe inwestycje. Nowo powstające elektrownie konwencjonalne, a także energetyka odnawialna potrzebują sieci przesyłowych, w celu dystrybucji produkowanej energii. Szczególnie na północy Polski duże będzie zapotrzebowanie ze strony farm wiatrowych.
Ważne są także połączenia transgraniczne, których Polska ma obecnie zbyt mało.
– Są one potrzebne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. W każdym trudnym momencie połączenia z sąsiadami służą bilansowaniu mocy i utrzymaniu równowagi każdego z subsystemów, które wchodzą w skład całego jednolitego europejskiego systemu energetycznego – wyjaśnia Henryk Majchrzak.
Operator sam sfinansuje większość inwestycji dzięki wpływom taryfowym oraz zwrotowi kapitału z istniejących linii. Na inne projekty zostanie wzięty kredyt. Są także projekty, takie jak rozbudowa sieci związanej z mostem energetycznym Polska-Litwa, które współfinansuje Unia Europejska. Prawie połowa środków pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
– Liczę na to, że w ramach nowej perspektywy finansowej obejmującej kolejny okres 5-6 lat uzyskamy znowu pewną pulę środków istotną do tego, żeby zamknąć ten projekt docelowo – twierdzi prezes zarządu PSE Operator.
Jak planują polskie i litewskie spółki zaangażowane w budowę mostu, inwestycja – warta ok. 1,7 mld zł – zostanie sfinalizowana jeszcze w 2015 roku.
Zdaniem Henryka Majchrzaka w branży energetycznej nie można mówić o zastoju. Trze lata trwały przygotowania, teraz spółka regularnie ogłasza przetargi, a średnio raz w miesiącu ogłasza duży projekt inwestycyjny.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
-