Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-06-08   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-08
Instalacja fotowoltaiczna - cena
główne_1280.jpg.jpg
główne_1280.jpg.jpg

Fotowoltaika to jedno z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej. Na instalację fotowoltaiczną składają się panele fotowoltaiczne, inwerter oraz przewody je łączące. Do kosztów instalacji fotowoltaicznej należy też doliczyć zabezpieczenia instalacji PV. Instalacja fotowoltaiczna to dosć wysoki koszt jednorazowy, ale dzięki licznym programom dofinansowującym możemy go znacząco obniżyć. Należy się też zastanowić od czego zależy calkowity koszt instalacji PV.

Cena fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Największe znaczenie ma tu przede wszystkim rozmiar instalacji. Im więcej paneli jest potrzebnych tym inwestycja jest droższa.

Rodzaj paneli PV ma znaczenie

Ważnym elementem wpływającym na całkowity koszt instalacji PV ma rodzaj paneli fotowoltaicznych. Mamy trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych. Są to panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Panele monokrystaliczne to takie, które cechują się największą wydajnością i są najdroższe, ale w związku z tym, że są najbardziej wydajne ich mniejsza liczba wystarczy do wyprodukowania tej samej ilości energii elektrycznej, co przy wykorzystaniu paneli polikrystalicznych.

W zależności od ilości energii elektrycznej, którą chcemy wyprodukować, potrzebujemy różnej mocy inwertera. Im większa moc instalacji fotowoltaicznej, tym inwerter większej mocy jest nam potrzebny. Im większej mocy inwerter, tym jest on droższy.

Stawka VAT

Do całkowitej ceny instalacji fotowoltaicznej należy doliczyć podatek vat. Przeważnie ceny podawane przez fotoinstalatorów to ceny netto. W przypadku budynku mieszkalnego, wysokość podatku vat to 8 %. Z kolei jeżeli instalacja PV ma być zmaontowana na budynku gospodarczym albo bezpośrednio na gruncie, podatek vat doliczany jest w wysokości 23 %.

Całkowita cena instalacji, zależy również od stopnia trudności montażu fotowoltaiki i rodzaju konstrukcji, która musi zostać użyta w celu przytwierdzenia konstrukcji do gruntu czy dachu.

Co jeszcze ma wpływ na całkowitą cenę fotowoltaiki?

Jest to doświadczenie oraz renoma firmy. Montaż samej instalacji fotowoltaicznej zależy od cen podyktowanych indywidualnie przez każdą firmę. Takie, które działają przez wiele lat, z pewnością policzą sobie więcej za montaż instalacji. Jednak mamy wówczas pewność, że instalacja została zamontowana wykonana poprawnie z zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.
Sprawdź opinie o firmie

Jak widać cena instalacji fotowoltaicznej, zależy od wielu czynników. Właśnie dlatego należy dobrze przemyśleć kwestie związane z wyborem rodzaju paneli fotowoltaicznych czy inwertera. Warto też sprawdzić opinie o firmie, którą wstępnie wybraliśmy wśród znajomych bądź w internecie, które w obecnych czasach stało się doskonałym źródłem informacji.

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
SolarX
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.