Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-05-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-25
Innowacyjny sposób na elektrośmieci
Innowacyjny sposób na elektrośmieci
Innowacyjny sposób na elektrośmieci

Kontynuując wcześniejsze badania nad urządzeniami elektronicznymi, które rozpuszczają się w wodzie po końcu cyklu swojego życia, naukowcy z Uniwersytetu Illinois opracowali nowy typ „przejściowej" elektroniki, która ulega autodestrukcji po ekspozycji na nadmierne ciepło. Prace mają na celu ułatwienie utylizacji elektroniki w odpowiedzi na rosnące wysypiska elektrośmieci.

W badaniach wzięła udział grupa kierowana przez profesora Scotta R. White'a oraz Johna A. Rogersa, który wcześniej pracował nad wspomnianą wcześniej elektroniką rozpuszczalną. Urządzenia tego typu rozpuszczają się w wodzie po upływie określonego czasu, który jest proporcjonalny do grubości zewnętrznej warstwy chroniącej elektronikę. Dzięki wykorzystaniu do tego celu ciepła, proces ten można jeszcze bardziej usprawnić i nad nim w pełni zapanować.

Technologia polega na wstępnym wydrukowaniu ścieżek magnezowych na cienkim, elastycznym materiale. Następnie obwód pokrywany jest woskiem z domieszką mikroskopijnych cząsteczek słabego kwasu. Po wystawieniu na działanie ciepła wosk topnieje, uwalniając kwas, który rozpuszcza w całości urządzenie. Naukowcom udało się również stworzyć obwód, które może zostać zniszczony dzięki zdalnemu zasileniu cewki grzewczej z wykorzystaniem fal radiowych.

Otaczając poszczególne części woskiem o różnych temperaturach topnienia, możliwe jest stworzenie urządzenia, które rozkłada się w określonej sekwencji. Daje to kontrolę nad tym, jak długo funkcjonują określone sekcje układów elektronicznych. W ten sposób mogą one reagować na zmienne warunki środowiskowe.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych badają możliwości budowy układów, które ulegną autodestrukcji pod wpływem innych bodźców, na przykład promieniowania ultrafioletowego lub wskutek wytężenia mechanicznego.

Praca zespołu wspierana jest przez National Science Foundation oraz agencję DARPA. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois zostały szczegółowo opisane w artykule opublikowanym na łamach czasopisma Advanced Materials. Jednak najważniejsze informacje na ich temat możecie Państwo uzyskać, oglądając poniższe wideo.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także