empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-02-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-02-22
Innowacyjne rozwiązania oświetleniowe a efektywne spełnianie wymagań w magazynie
Innowacyjne rozwiązania oświetleniowe a efektywne spełnianie wymagań w magazynie

Podczas projektowania powierzchni magazynowej należy uwzględnić normy oraz wymaganie związane z oświetleniem tego właśnie obszaru. Stawiając na nowoczesne oprawy oświetleniowe, przedsiębiorstwo zyskuje nie tylko bezpieczne miejsce do wykonywania obowiązków przez pracowników, ale również może skutecznie zminimalizować ilość generowanej energii elektrycznej. W obecnych czasach ten drugi aspekt jest szczególnie istotny z perspektywy finansów przedsiębiorstwa. Na jakie innowacyjne rozwiązania z zakresu oświetlenia powinna postawić nowoczesna firma? Sprawdź!

 

Normy z zakresu oświetlenia hal magazynowych

Rozwój oświetlenia w halach magazynowych oraz modernizacja istniejących instalacji to wyzwanie, które wymaga staranności i działania w zgodzie z normami BHP. Jednym z najczęstszych i najefektywniejszych wyborów jest zastosowanie oświetlenia LED, które nie tylko redukuje zużycie energii, ale także spełnia rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, pracodawcy mają obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy, a oświetlenie hal magazynowych jest kluczowym elementem tego zagadnienia. Przed rozpoczęciem procesu projektowego warto zastanowić się, jakie normy musi spełniać oświetlenie magazynowe. Europejska norma PN-EN 12464-1 to absolutna podstawa, którą powinien znać każdy przedsiębiorca. Definiuje parametry wpływające zarówno na bezpieczeństwo pracowników, jak i ich wydajność.

Parametry te obejmują natężenie i rozkład światła. Zastosowanie średniego natężenia oświetlenia, zgodnie z normą, powinno uwzględniać:

  • minimum 100 lx na powierzchni podłogi w składach i magazynach;
  • minimum 200 lx na powierzchniach regałów;
  • minimum 300 lx w obszarach pakowania i wysyłki.

Wdrożenie tych standardów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo miejsc pracy, ale także wpływa korzystnie na wydajność pracy, zapewniając doskonałą widoczność w przestrzeni roboczej. Oświetlenie LED ze swoimi parametrami i funkcjonalnościami staje się niezastąpionym narzędziem w kreowaniu bezpiecznych i efektywnych warunków pracy w halach magazynowych.

 

Dlaczego warto postawić na innowacyjne oświetlenie przemysłowe?

Dlaczego oświetlenie przemysłowe LED cieszy się tak dużą popularnością? Odpowiedzią na to pytanie są liczne korzyści, które towarzyszą temu nowoczesnemu rozwiązaniu. Warto wiedzieć, że lampy LED wyróżniają się niezwykłą trwałością, utrzymując maksymalną intensywność światła przez bardzo długi okres eksploatacji. Dzięki temu nie trzeba martwić się regularną wymianą żarówek, a jednocześnie eliminowany jest problem niedoświetlonych obszarów w magazynie czy hali produkcyjnej.

 

7064f2ed064240316529c87ba6b58446.jpg

 

Powszechnie uznaje się, że oświetlenie LED rzadko ulega awariom w porównaniu z innymi typami lamp. To wynika z ich solidnej konstrukcji, wytrzymałości oraz odporności na negatywne wpływy czynników zewnętrznych, takich jak kurz czy pył. Co istotne oświetlenie przemysłowe LED nie potrzebuje bardzo dużo czasu, aby osiągnąć odpowiednią jasność. Niemal natychmiast po włączeniu pracownicy mogą swobodnie wykonywać swoje obowiązki w doskonale oświetlonej przestrzeni magazynowej czy produkcyjnej.

Dodatkowo oprawy oświetleniowe LED mogą być wyposażone w nowoczesne systemy sterowania, dzięki czemu regulacja natężenia oświetlenia jest w całości zautomatyzowana. W połączeniu z czujnikami ruchu to zestaw niezawodny w optymalizowaniu kosztów związanych z energią w firmie.

Dowiedz się więcej na temat norm oświetlenia w magazynach:
https://luxon.pl/oswietlenie-magazynow-normy-przepisy-wymagania/

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także