Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-29
Innowacyjna anoda
Innowacyjna anoda
Innowacyjna anoda
W laboratorium Lawrence Berkeley naukowcy opracowali anodę, która potrafi zwiększyć pojemność jonów litu w bateriach ośmiokrotnie, zachowując swoje właściwości po wielu cyklach pracy. Zjawisko oparte jest na nowoopracowanym polimerze, który przewodząc prąd, wiąże ładunki z cząsteczkami krzemu.

Problemem konstrukcyjnym stała się zmiana wymiarów podczas pracy baterii związana z przyjmowaniem lub oddawaniem dodatkowych jonów. Obecnie powszechnie używany jako anoda grafit cechuje się tym, że te zmiany są znikome. Konkurencyjny krzem posiada najlepsze właściwości gromadzenia ładunku, jednak kosztem 3-krotnego zwiększenia objętości. Stąd próby znalezienia materiału, który okazałby się złotym środkiem.

Większość pomysłów jest bardzo kosztownych. Rozwiązanie, o którym mowa zasadza się o polimer, który sam potrafi przewodzić prąd. Takie polimery już istnieją, ale nie stworzono do tej pory takich, które byłyby specjalnie dedykowane do takich zastosowań.

Polimery oparte o polifluoren, które są przedmiotem wynalazku Liu Xun i Shidi Xun oferują pożądane właściwości, zarazem będąc tanimi w produkcji. Według naukowców prostota implementacji w znanych już technologiach produkcji przyciąga wielu potencjalnych inwestorów.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
kopalniawiedzy
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także