
Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado odkryli sposób na przekształcenie wody wykorzystywanej w procesie warzenia piwa w akumulatory energii.
Warzenie piwa jest procesem, który wymaga bardzo dużych ilości wody – na każdą beczkę wyprodukowanego trunku zużywa się siedem beczek wody. Wody resztkowej nie można jednak spuścić wprost do kanalizacji, ponieważ wymaga ona przedtem dodatkowej filtracji.
Wynika z tego, że pozbywanie się ścieków po warzeniu piwa może być całkiem kosztowne, chyba że znajdą one swojego nabywcę. W rozpatrywanym przez badaczy z Kolorado przypadku miałby nim być przemysł akumulatorowy.
Woda jest idealnym miejscem dla rozwoju grzybów wytwarzających biomasę. Producenci innowacyjnych akumulatorów odkryli wiele sposobów na konwersję materiałów biologicznych w formę elektrod węglowych magazynujących energię. Jednak znalezienie efektywnych źródeł biomasy nie jest już takie łatwe.
Gatunek szybkorosnących grzybów neurospora crassa może rozwiązać ten odwieczny problem. Wiele przedstawicieli tej rodziny zawiera naturalne metale i minerały będące składowymi unikalnych materiałów kompozytowych o właściwościach elektrochemicznych. Naukowcy z Kolorado odkryli, że są w stanie lepiej kontrolować warunki wzrostu i wynikające z niego właściwości elektrochemiczne grzybów, podczas hodowli gatunku neurospora crassa w pobrowarniczej wodzie.
W wyniku hodowli wytworzono jedną z najbardziej efektywnych elektrod litowo-jonowych naturalnego pochodzenia jaką kiedykolwiek udało się uzyskać. Proces rozwoju grzyba w naturalny sposób dodatkowo oczyszcza ścieki, co przynosi obopólne korzyści producentom baterii i piwa.
Naukowcy swoje przełomowe badania opisali w czasopiśmie Applied Materials & Interfaces.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- upi

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-