
Energa coraz chętniej inwestuje w systemy pozwalające dobrze zarządzać energią. Ograniczenie zużycia prądu to oszczędności zarówno dla jej odbiorców, jak i producentów. Firma właśnie rozpoczęła współpracę z Intelem.
Dzięki wysiłkom Energi, polska energetyka zbliży się z technologią IoT. Wraz z firmą Intel polski gigant energetyczny chce umożliwić urządzeniom elektrycznym wykorzystywanym w gospodarstwie domowym wzajemną komunikację. Dzięki odpowiednim narzędziom pozwoli to zoptymalizować zużycie energii, przy okazji dostarczając klientom innowacyjne usługi.
Energa chce w ten sposób przekonać ich do świadomego korzystania z energii. Pozwoli to ograniczyć ciągły wzrost jej mocy produkcyjnych, a zamiast tego umożliwi spółce, tzw. zarządzanie popytem, czyli przesunięcie go na godziny pozaszczytowe.
Rzecz jasna, koszt dostarczenia energii do domostwa poza szczytem jest niższy niż podczas jego trwania. W Kaliszu przeprowadzono testy konsumenckie, z których wynika, że jeżeli domownicy świadomie zarządzają zużyciem prądu, chętnie zużywają go wtedy, kiedy im się to opłaca. Energa idzie dalej i stawia tezę, że jeżeli zastanawiamy się, w jakich godzinach zużywać energię, w końcu dochodzimy do kwestii, czy w ogóle ją zużywać.
W niektórych kaliskich domostwach udało się zredukować pobór prądu w godzinach szczytu nawet o 30%. Takie statystyki pozwalają Enerdze na śmielsze posunięcia. Spółka chce więc rozszerzyć możliwość zarządzania zużyciem energii przez użytkowników na cały kraj. Mając u boku tak doświadczonego partnera, jakim jest Intel, z pewnością jej się to uda.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- elektroonline

Komentarze (0)
Czytaj także
-
NUPANO - wykorzystanie potencjału innowacyjnego IT na poziomie maszyn.
NUPANO to technologia umożliwiająca szybsze i łatwiejsze wyposażenie maszyn seryjnych w aplikacje, które usprawniają działanie maszyn i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-