Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-01-14   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-14
Doradztwo energetyczne dla firm – dlaczego warto?
źródło zdjęcia: stock.adobe.com, autor: Andrey Popov
źródło zdjęcia: stock.adobe.com, autor: Andrey Popov

Różnorodne usługi wsparcia dla biznesu oferowane są obecnie przez bardzo wiele podmiotów. Dotyczą one też najróżniejszych zagadnień – takich jak chociażby kwestie inwestycyjne, prowadzenie rekrutacji, marketingu czy właśnie niezależne doradztwo energetyczne. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto skorzystać z tej ostatniej możliwości.

 

Doradca energetyczny – czym się właściwie zajmuje?

Aby móc ocenić, czy skorzystanie z profesjonalnego doradztwa energetycznego ma sens, zacząć warto od dokładnego wyjaśnienia, na czym ono w zasadzie polega. Jakie usługi oferują specjaliści tego rodzaju?

  • Przeprowadzenie audytu energetycznego – obejmującego analizę zużycia prądu, gazu ziemnego czy innych paliw, kosztów zakupu, opłacalności umów oraz potencjalnych źródeł oszczędności.
  • Obsługa i zarządzanie zakupami energii oraz koordynowanie działań zmierzających do ograniczenia jej zużycia.
  • Poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań pozwalających na długofalowe zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.

Co jasne, szczegółowy zakres wsparcia, jakie można otrzymać w ramach doradztwa energetycznego, zależy od danego podmiotu. Dlatego też przed powierzeniem tego zadania konkretnemu partnerowi, koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z jego ofertą.

Jakie korzyści może mieć firma z usług doradców energetycznych?

Tym, co najbardziej interesuje przedsiębiorców, jest jednak odpowiedź na pytanie, na jakie korzyści mogą oni liczyć w związku ze skorzystaniem z doradztwa energetycznego. W praktyce mają one różny charakter:

  • Mniejsze wydatki w krótkiej perspektywie – możliwe dzięki wdrożeniu działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii i obniżenia ich kosztów.
  • Długofalowe obniżenie kosztów – wynikające z inwestycji w nowe technologie – jak np. kogeneracja energii czy ocieplenie budynków.
  • Lepsze zarządzanie energią – broker energetyczny zajmie się tym problemem w sposób ciągły i zorganizowany, co zdejmie ten obowiązek z innych pracowników.
  • Korzyści ekologiczne i marketingowe – zmniejszenie zużycia paliw ma wpływ na otaczające środowisko i tworzy pozytywny obraz danego przedsiębiorstwa.

Oczywiście rozpoczynając współpracę z doradcą energetycznym trudno dokładnie oszacować, ile zyska się na takim kroku. Praktyka jednak pokazuje, że działanie takie praktycznie zawsze przynosi zarówno wymierne, jak i niewymierne korzyści.

Doradztwo energetyczne – jak je uzyskać?

Mówiąc o skuteczności doradztwa energetycznego, koniecznie trzeba też wspomnieć o znaczeniu dobrego wyboru. Niestety i w tym przypadku nietrudno trafić na podmioty, których usługi będą tanie oraz jednocześnie całkowicie bezużyteczne. Z pewnością więc warto korzystać z pomocy doświadczonych i fachowych partnerów w tej dziedzinie – takich jak chociażby firma energetyczna EWE. Pozwoli to na uzyskanie maksymalnych rezultatów przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym.

Czy więc doradztwo energetyczne to dobre rozwiązanie dla firm? Z całą pewnością tak! Aby jednak w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje takie wsparcie, koniecznie trzeba dobrze wybrać partnera biznesowego – i co nie mniej ważne, korzystać z jego rad!

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
ewe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.