Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-08-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-08-16
Co to są uprawnienia energetyczne i jak je zdobyć?
Co to są uprawnienia energetyczne i jak je zdobyć?

Praca przy instalacjach energetycznych jest bardzo odpowiedzialna i może być też niebezpieczna. Z tego też powodu nie każdy może i powinien ją wykonywać. Aby móc się zatrudnić w branży elektroenergetycznej, na wielu stanowiskach trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia.

 

Jakie są rodzaje kwalifikacji przy pracy w elektroenergetyce?
Grupa 1 (nazywana po prostu G1) obejmuje urządzenia, instalacje oraz sieci elektroenergetyczne, które zajmują się procesem przetwarzania, energii elektrycznej i jej przesyłaniem. Dotyczy to także urządzeń, które tą energie zużywają.
Pozostałe dwie grupy, czyli G2 i G3, dotyczą odpowiednio instalacji ciepłowniczych i gazowych, jednak nimi, nie będziemy się zajmować.

pexels-ujjwal-kishore-11047831.jpg

 

Kto musi posiadać uprawnienia energetyczne?
Kwalifikacji podlegają osoby, które zajmują się eksploatacją, bądź też dozorem urządzeń, instalacji lub sieci elektroenergetycznych. Przez eksploatację należy rozumieć czynności związane z konserwacją, naprawą, montażem i pomiarem działania. Natomiast dozorem nazywamy sprawowaniem pieczy nad eksploatacją dokonywaną przez inne osoby.

Jak zdobyć uprawnienia energetyczne?
Aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje a następnie potwierdzenie tychże umiejętności w postaci świadectwa kwalifikacyjnego, po pierwsze zapisz się na kurs.
Szkolenie uprawnień energetycznych polega na przypomnieniu lub też przekazaniu wiadomości z zakresu pracy w przemyśle elektroenergetycznym oraz przygotowanie do praktyki zawodowej. Zdobyte umiejętności zostają sprawdzane w egzaminie kwalifikacyjnym, który odbywa się przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną.
Potwierdzeniem poprawnie zdanego egzaminu jest wspomniane już wcześniej świadectwo kwalifikacyjne.

Kto jeszcze podlega sprawdzeniu kwalifikacji?
Nie są to tylko osoby, które przysposabiają się do tego zawodu. Wniosek o sprawdzenie Twoich kwalifikacji możesz złożyć Ty sam, ale może to też zrobić Twój pracodawca. Dzieje się tak w przypadku, gdy mimo posiadanych kwalifikacji G1, przez ostatnie pięć lat nie pracowałeś w zawodzie, których to uprawnienie dotyczy. Inny przypadek to taki, kiedy dokonałeś istotnych zmian w działaniu instalacji, urządzeń bądź też sieci elektroenergetycznej.

pexels-minsu-b-11932119.jpg

 

Jeśli pracujesz na własny rachunek, świadcząc usługi mikro przedsiębiorcom, małym i średnim firmom lub konsumentom bezpośrednio, musisz samodzielnie odświeżać swoje uprawnienia w odstępie co 5 lat.
Wynika to z ustawy Prawo energetyczne, w myśl której osoba, która nie posiada ważnych uprawnień, traci możliwość pracy w przemyśle elektroenergetycznym przy eksploatacji bądź też dozorze, pod rygorem wysokiej kary.
W 2021 roku nastąpiła nowelizacja prawa, która wprowadziła pięcioletnie okresy obowiązywania uprawnień. Dla osób, które przed wejściem przepisów posiadały świadectwa wydane bezterminowo, zastosowano przepisy przejściowe. Wynika z nich, że świadectwa stracą ważność w momencie upłynięcia maksymalnie pięciu lat od nowelizacji ustawy.

Gdzie będziesz mógł pracować, po zdobyciu uprawnień energetycznych?
Po pierwsze, przy urządzeniach wytwarzających energię elektryczną, podłączonych do krajowej sieci elektroenergetycznej. Po drugie, przy sieci elektrycznej służącej do oświetlenia ulicznego. Z całą pewnością zatrudnienie znajdziesz także przy elektrycznej sieci trakcyjnej. To oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości, gdyż w zależności od posiadanych uprawnień możesz też obsługiwać odpowiednią aparaturę kontrolno-pomiarową i wiele innych.

Uprawnienia energetyczne uzyskasz na uprawnienia-energetyczne.pl

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
uprawnienia-energetyczne.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także