Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-01-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-01-18
Chińskie referencje sprawdza ABW
Chińskie referencje sprawdza ABW
Chińskie referencje sprawdza ABW
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada przetarg na budowę nowego bloku w Elektrowni Kozienice od jesieni ubiegłego roku. Sprawdzana jest autentyczność dokumentów dostarczonych przez chiński COVEC. Wpływ na tę kontrolę może mieć fakt, iż wcześniej chińska firma nagle wycofała się z budowy dwóch odcinków autostrady A2.

O wykluczenie azjatyckiego koncerny wnosiła konkurencja, stawka rywalizacji jest przecież niemała, bo kontrakt opiewa na sumę 5,5mld zł. Obok COVEC do przetargu stanęło także jeszcze konsorcja firm Alstom i PBG oraz Hitachi z Polimeksem-Mostostalem.

Zainteresowane przedsiębiorstwa nie chciały się wypowiadać w tej sprawie.

Zdaniem niektórych stawka jest zbyt poważna, aby oddawać część kontraktów na budowę nowych mocy firmom, które nie mają odpowiedniego doświadczenia w tej dziedzinie. Może się to negatywnie odbić na przebieg modernizacji polskiej energetyki.

Prezes Alstom Polska stwierdził, że azjatyckie koncerny mogą z powodzeniem startować w organizowanych u nas przetargach, bo inwestorzy dramatycznie obniżyli obowiązujące w nich kryteria (sytuacja finansowa firm jest sprawdzana tylko na etapie prekwalifikacji)
„To błąd, bo w polskich realiach przetargi ciągną się latami, a w tym czasie kondycja uczestników przetargu może zmienić się diametralnie”.

Kwestia finansowa jest niezwykle istotna, zwłaszcza wobec wcześniejszych doświadczeń z firmą COVEC. Rząd domaga się od Chińczyków ok. 130 mln kar umownych za przerwanie pracy na autostradzie A2. Mimo tego, że w tym przypadku wina leży ewidentnie po stronie wykonawcy, a chińskie banki odmawiają wypłaty gwarancji, nie można wykluczyć koncernu z bieżącego przetargu.

Brak jest podstaw prawnych umożliwiających wyłączenie firmy z przetargu. Choć zgodnie z zeszłoroczną nowelizacja przepisów można już wykluczyć firmę, wobec której toczy się postępowanie sądowe, w tym wypadku jednak prawo nie obowiązuje.

– „Nie zachodzi tożsamość zamawiających (GDDKiA, która rozwiązała kontrakt z COVEC i Elektrownia Kozienice). Nie może być mowy o wykluczeniu COVEC na podstawie przepisu wprowadzonego tegoroczną nowelizacją prawa zamówień publicznych” – mówi Paweł Samborski, partner w kancelarii White & Case.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta Prawna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także