Powrót do listy komunikatów Dodano: 2025-04-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2025-04-14
Jak projektuje się i buduje handlowe hale stalowe?
Jak projektuje się i buduje handlowe hale stalowe?

Do czego wykorzystywane są hale stalowe? Przede wszystkim do przechowywania materiałów i towarów oraz do prowadzenia prac produkcyjnych. Warto jednak wiedzieć, że budynki o konstrukcjach stalowych mogą również pełnić funkcję hal sportowo-widowiskowych czy handlowo-usługowych. Czym charakteryzują się hale handlowe i jak się je tworzy?

 

Do niedawna hale stalowe kojarzyły się przede wszystkim z halami magazynowymi i logistycznymi. Dziś coraz częściej konstrukcje stalowe wykorzystywane są do budowy obiektów produkcyjnych, sportowych, sportowo-widowiskowych i handlowo-usługowych. Te ostatnie wymagają specjalnego podejścia, ponieważ muszą łączyć funkcjonalność z komfortem użytkowników i estetyką.

Na co zwraca się uwagę przy projektowaniu i budowaniu hal handlowych?

 

Dokładne przeznaczenie budynku

Punktem wyjścia jest dokładne przeznaczenie budynku. Do obiektów handlowo-usługowych zalicza się bowiem zarówno proste pawilony handlowe i niewielkie punkty usługowe, jak i galerie handlowe oraz duże hale usługowe, a każdy z nich wymaga innego podejścia.

Jeśli buduje się np. serwis samochodowy, należy uwzględnić m.in. montaż podnośników, budowę kanałów, miejsce do przechowywania oraz strefę dla klientów z recepcją i poczekalnią, a jeśli planuje się galerie handlowe, trzeba zaprojektować pawilony sprzedażowe o odpowiednich wymiarach, szerokie alejki pomiędzy nimi, strefę gastro, toalety dla klientów i najemców oraz część biurową.

 

Zagospodarowanie terenu wokół obiektu

Poza zagospodarowaniem miejsca wewnątrz budynku istotne będzie również właściwe rozplanowanie terenu wokół niego. Hale przemysłowe takie jak obiekty handlowe powinny zapewniać dostęp do wielu miejsc parkingowych, żeby klienci mogli bez problemu zostawić swoje samochody, ale parkingi to nie wszystko. Coraz częściej w otoczeniu tego typu hal pojawiają się zielone strefy relaksu, place zabaw czy przestrzenie dla food trucków. Te także trzeba zaprojektować, dlatego należy o nich pomyśleć przed rozpoczęciem prac.

 

Na co zwraca się uwagę przy projektowaniu i budowaniu hal handlowych?

 

Właściwe zaprojektowanie instalacji i doświetlenia

Ponadto przy tworzeniu hal handlowo-usługowych bardzo ważne jest właściwe rozmieszczenie systemów instalacji i doświetlenia, aby zagwarantować komfort i bezpieczeństwo wszystkim osobom, które przebywają w środku. Na etapie projektowania kluczowe więc będzie takie umiejscowienie klimatyzacji strefowej oraz punktowej, żeby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza, równomierne chłodzenie wnętrza w okresie letnim, a także ogrzewanie budynku w miesiącach jesienno-zimowych.

Jeśli chodzi o doświetlenie przestrzeni światłem dziennym, powinno się zapewnić zgodny z przepisami bilans światła naturalnego i sztucznego.

 

Kwestie estetyczne

Podczas projektowania i budowy tego typu obiektów nie można również zapominać o kwestiach estetycznych. Obudowa hali musi nie tylko gwarantować właściwą termoizolację, lecz także np. nawiązywać kolorystycznie do marki, a wykończenie spełniać wysokie standardy estetyczne.

Szukasz firmy, która buduje obiekty przemysłowe takie jak hale logistyczne, hale magazynowe czy hale handlowe? Sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl. To doświadczony generalny wykonawca hal działający na rynku od 20 lat.

 

Jak projektuje się i buduje handlowe hale stalowe?

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
commercecon.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także