
Chiny, poprzez paryskie porozumienie klimatyczne, zobowiązały się do 2030 r. opierać swoją energię w 20 % na zasobach odnawialnych. Są na dobrej drodze nawet do podwojenia tego zobowiązania, dążąc do osiągnięcia 40% do następnej dekady.
Kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu ma energia wiatrowa, która ciągu ostatnich 20 lat wzrosła z 0,3 gigawata do 161 gigawatów. W ostatnim czasie jednak tempo spadło. Wynika to z lokalizacji farm wiatrowych. Prowincje przybrzeżne zużywają około 80 procent całkowitej energii elektrycznej w kraju, ale jej większość pochodzi z farm lądowych w miejscach takich jak Mongolia Wewnętrzna, oddalonych o tysiące mil.
Co więcej, ostatnie badania klimatyczne sugerują, że w wyniku zmian klimatu regiony te są już mniej wietrzne. Jeśli Chiny chcą osiągnąć swój cel, muszą znaleźć sposób na zwiększenie mocy wiatrowych.
Naukowcy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) oraz Huazhong University of Science and Technology w Chinach stwierdzili, że rozwiązaniem może być morski wiatr.
Michael McElroy, profesor badań środowiska w SEAS, powiedział: „Jest to ważny nowy wkład, uznanie, że Chiny mają duży potencjał morskiej energii wiatrowej, który można rozwinąć i przenieść na ląd w głodnych energetycznie prowincjach przybrzeżnych po kosztach konkurencyjnych w stosunku do istniejących elektrowni opalanych węglem".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- techxplore.com; bloomberg.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-