Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-09-09 | Ostatnia aktualizacja: 2011-09-09
Barometr Rynku Energii RWE. Analiza stopnia przyjazności europejskich rynków energii.

Barometr Rynku Energii RWE. Analiza stopnia przyjazności europejskich rynków energii.
Barometr Rynku Energii RWE to kompleksowa analiza wybranych rynków energetycznych Europy pod katem ich przyjazności dla klientów. RWE we współpracy z Międzynarodową Grupą Badawczą IPSOS przebadało rynki, na których działa koncern (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) łącznie z tymi, które uchodzą za najbardziej rozwinięte w Europie Zachodniej, czyli rynki energii Wielkiej Brytanii i Niemiec. Zostały one ocenione w czterech kategoriach: modelu rynku, dostępności oferty, świadomości i zachowań klientów oraz poziomu rozwoju infrastruktury. Publikacja uwzględnia około 70 indeksów, opracowanych na bazie publicznie dostępnych danych z lat 2004 – 2010, pochodzących głównie ze źródeł Unii Europejskiej.
„Kraje Europy Środkowo-Wschodniej stoją dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami związanymi z liberalizacją rynków energii i deregulacją cen dla odbiorców indywidualnych” – mówi Filip Thon, prezes RWE Polska, członek zarządu RWE East, odpowiedzialny za sieć i obrót w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. - „Polska, Węgry i Słowacja, które jeszcze nie uwolniły całkowicie cen energii elektrycznej, powinny już dzisiaj, prowadząc proces deregulacji, czerpać z doświadczeń rynków bardziej dojrzałych, dając klientom możliwość wyboru sprzedawcy, który oferuje najbardziej dopasowany do ich potrzeb produkt. RWE, wykorzystując swoje długoletnie doświadczenie w Europie, chce przyjrzeć się procesom, które przez wiele lat zachodziły na rynkach europejskich i wysnuć wnioski, które pozwolą na kształtowanie funkcjonalnych i przyjaznych dla klientów rynków energii elektrycznej. Chcemy rozpocząć dyskusję na temat kluczowych czynników, które wpływają na stopień konkurencyjności rynków europejskich.”
"Energia jest niezbędna nie tylko dla europejskiej gospodarki i środowiska, lecz także dla konsumentów. Ich codzienne wybory, w jaki sposób używać gazu i elektryczności, mają ogromny wpływ na budżety domowe, a mądre decyzje mogą oznaczać tu duże oszczędności. - Powiedział John Dalli, Komisarz Europejski ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów. - "Narzędzie monitorowania rynku, które bada, w jaki sposób rynki energii niektórych nowych państw członkowskich UE działają na rzecz konsumenta, to inicjatywa godna pochwały. Jestem ciekaw wyników badania. W zeszłym roku Komisja opublikowała dogłębną analizę rynków energii elektrycznej w Unii Europejskiej, w której stwierdza, że istnieją duże możliwości optymalizacji ich funkcjonowania."
Najważniejsze wnioski analizy Barometru Rynku Energii
Barometr wykazuje istotną dysproporcję w rozwoju rynków w krajach Europy Zachodniej w porównaniu do państw w Europie Środkowej i Wschodniej. Rynki energii elektrycznej państw „starej” Unii Europejskiej zostały zliberalizowane znacznie wcześniej niż w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Pełna liberalizacja rynku w Wielkiej Brytanii nastąpiła już w 1990 roku, a w Niemczech w 1998 roku. Efektem tych działań było pojawienie się nowych podmiotów na rynku i spadek koncentracji, rozwój konkurencji, uproszczenie, a także przyspieszenie procesu zmiany sprzedawcy energii. Mniej konkurencyjne i ukierunkowane na zaspokajanie oczekiwań klientów są, zgodnie z analizą, rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Na tle państw „nowej” Europy pozytywnie wyróżnia się jednak rynek czeski, który dzięki pełnej deregulacji cen, uzyskuje w Barometrze lepszy wynik.
(xt)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rwe.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-