Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-16
Atom na Litwie bez udziału PGE
Atom na Litwie bez udziału PGE
Atom na Litwie bez udziału PGE
Budowa litewskiej elektrowni atomowej trwa, ale bez udziału polskiej spółki. PGE zapowiedziało wycofanie się ze wspólnego projektu państw nadbałtyckich.

Exelon Nuclear Partners LLC spółka zależna od Exelon Generation Co LLC podpisała umowę z Visagino Atomine Elektrine UAB (wisagińską Elektrownię Atomową) o świadczeniu usług doradczych. Rząd uznał spółkę odpowiedzialną za rozwój nowych elektrowni jądrowych w Republice Litewskiej.

Razem z Owners Engineer Consultancy Agreement ENP będzie wspierać i doradzać wykonawcom projektu zarówno w zakresie umów dot. technologii, zaopatrzenia, projektu oraz dostawy paliw, jak i w innych kwestiach technicznych.

Litwa zamknęła ostatni operacyjny reaktor jądrowy RBMK-1500 w Ignalinie pod koniec 2009 roku. Reaktor generował ponad 70% produkowanej w kraju , dlatego Litwa nie zamierza zrezygnować ze swojej polityki jądrowej. GE-Hitachi Nuclear Energy Advanced Boiling Water Reactor ma wybudować nową elektrownie atomową obok zamkniętych reaktorów w Ignalinie.

Wisagińska Elektrownia Atomowa ma być wspólnym przedsięwzięciem Litwy, Łotwy, Polski, Estonii oraz inwestora strategicznego, który miał objąć w przedsięwzięciu większość udziałów. Mniejszość miała zostać podzielona między spółki energetyczne z państw bałtyckich i PGE. Ilość dostępnej dla poszczególnych udziałowców energii jest wprost proporcjonalna ich zaangażowaniu. Z ostatnich doniesień wynikało, że Polska, Łotwa i Estonia będą miały do podziału 15 proc.

Tymczasem Polska Grupa Energetyczna zawiesiła nieoczekiwanie zaangażowanie w budowę elektrowni jądrowej na Litwie. Decyzja ta została podjęta po analizie dokumentów przesłanych przez Visagino Atomine Elektrine UAB.

Litewskie władze oświadczyły, że decyzja Polski o zawieszeniu udziału w budowie Wisagińskiej Elektrowni Atomowej nie zmieni planów tego kraju

Nowa siłownia ma powstać nad jeziorem Dryświaty, a jej moc docelowa to 3400 MW. Jednak rozmowy Litwy z koncernem Hitachi dotyczą budowy tylko jednego reaktora klasy ABWR o mocy rzędu 1500 MW. Strona litewska zakładała, że prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku, a w 2020 roku siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Power Engineering, Kurier Wilenski
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także