Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-16 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-16
Atom na Litwie bez udziału PGE

Atom na Litwie bez udziału PGE
Exelon Nuclear Partners LLC spółka zależna od Exelon Generation Co LLC podpisała umowę z Visagino Atomine Elektrine UAB (wisagińską Elektrownię Atomową) o świadczeniu usług doradczych. Rząd uznał spółkę odpowiedzialną za rozwój nowych elektrowni jądrowych w Republice Litewskiej.
Razem z Owners Engineer Consultancy Agreement ENP będzie wspierać i doradzać wykonawcom projektu zarówno w zakresie umów dot. technologii, zaopatrzenia, projektu oraz dostawy paliw, jak i w innych kwestiach technicznych.
Litwa zamknęła ostatni operacyjny reaktor jądrowy RBMK-1500 w Ignalinie pod koniec 2009 roku. Reaktor generował ponad 70% produkowanej w kraju , dlatego Litwa nie zamierza zrezygnować ze swojej polityki jądrowej. GE-Hitachi Nuclear Energy Advanced Boiling Water Reactor ma wybudować nową elektrownie atomową obok zamkniętych reaktorów w Ignalinie.
Wisagińska Elektrownia Atomowa ma być wspólnym przedsięwzięciem Litwy, Łotwy, Polski, Estonii oraz inwestora strategicznego, który miał objąć w przedsięwzięciu większość udziałów. Mniejszość miała zostać podzielona między spółki energetyczne z państw bałtyckich i PGE. Ilość dostępnej dla poszczególnych udziałowców energii jest wprost proporcjonalna ich zaangażowaniu. Z ostatnich doniesień wynikało, że Polska, Łotwa i Estonia będą miały do podziału 15 proc.
Tymczasem Polska Grupa Energetyczna zawiesiła nieoczekiwanie zaangażowanie w budowę elektrowni jądrowej na Litwie. Decyzja ta została podjęta po analizie dokumentów przesłanych przez Visagino Atomine Elektrine UAB.
Litewskie władze oświadczyły, że decyzja Polski o zawieszeniu udziału w budowie Wisagińskiej Elektrowni Atomowej nie zmieni planów tego kraju
Nowa siłownia ma powstać nad jeziorem Dryświaty, a jej moc docelowa to 3400 MW. Jednak rozmowy Litwy z koncernem Hitachi dotyczą budowy tylko jednego reaktora klasy ABWR o mocy rzędu 1500 MW. Strona litewska zakładała, że prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku, a w 2020 roku siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Power Engineering, Kurier Wilenski

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-