Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-06-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-09
Alstom i Snam wyprodukują pociągi wodorowe dla Włoch
Ilustracja nadesłana (przez ConTrust Communication)
Ilustracja nadesłana (przez ConTrust Communication)

Alstom wyprodukuje i będzie serwisował pociągi wodorowe (nowe lub przebudowane), natomiast Snam dostarczy infrastrukturę do ich produkcji, transportu oraz tankowania.

Alstom, światowy lider ekologicznych i inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności oraz Snam, jeden z największych dostawców infrastruktury energetycznej na świecie, podpisali pięcioletnią umowę na produkcję pociągów wodorowych dla Włoch.

Po planowanym na jesień zakończeniu pierwszej fazy studium wykonalności umowa przewiduje realizację - już na początku 2021 roku - projektów z zakresu mobilności kolejowej, w tym produkcji pociągów napędzanych wodorem oraz wykonania niezbędnej infrastruktury technologicznej wraz z usługami zarządzania i serwisowania.

Zgodnie z umową Alstom wyprodukuje i będzie serwisował pociągi wodorowe (nowe lub przebudowane), natomiast Snam dostarczy infrastrukturę do ich produkcji, transportu oraz tankowania.

Współpraca spółek jest wyrazem ich wspólnego zobowiązania na rzecz rozwoju napędu wodorowego: Alstom oddał do eksploatacji Coradia iLint – pierwsze na świecie pociągi napędzane ogniwami wodorowymi, które od półtora roku z powodzeniem obsługują regionalną linię pasażerską w Niemczech, z kolei Snam jest jedną z pierwszych firm na świecie, która testuje metodę wtrysku 10% wodoru do sieci przesyłowej gazu ziemnego.

To kolejny krok w kierunku dekarbonizacji transportu i rozwoju gospodarki wodorowej we Włoszech. Już za kilka lat pochodzący ze źródeł odnawialnych wodór stanie się konkurencyjny w stosunku do paliw kopalnych i odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej, szczególnie w przemyśle, sektorze grzewczym i transporcie ciężkim. Będzie filarem Nowego Zielonego Ładu i inwestycji w rzeczywistości post-COVID. Snam inwestuje i wprowadza innowacje, które dostosują jego sieć do technologii wodorowej, aby przyczynić się do rozwoju nowych technologii i budowy włoskiego łańcucha dostaw. Nasz kraj może dołączyć do światowych liderów tego sektora, czerpiąc ogromne korzyści środowiskowe i gospodarcze.

Marco Alverà, CEO spółki Snam

Wierzymy w wodór. Dlatego podpisaliśmy umowę partnerską ze Snam. Coradia iLint, pierwszy na świecie pociąg wodorowy, już obsługuje linię pasażerską między miastami Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde i Buxtehudehe w Niemczech. Mamy nadzieję, że pociągi wodorowe Coradia iLint wkrótce staną się rzeczywistością także we Włoszech. Dzięki współpracy z takimi partnerami jak Snam będziemy mogli odpowiedzieć na rynkowe zapotrzebowanie, oferując w pełni kompleksowe rozwiązania.

Michele Viale, Dyrektor Zarządzający Alstomu na Włochy i Szwajcarię

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ConTrust Communication s.c.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :