Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-03-14 | Ostatnia aktualizacja: 2007-03-14
ABB połączy podmorskim kablem HVDC Irlandię z Wielką Brytanią

ABB połączy podmorskim kablem HVDC Irlandię z Wielką Brytanią
Będzie to pierwsze bezpośrednie połączenie energetyczne między Wielką Brytanią i Irlandią. Na inwestycję składają się dwa kable HVDC Light, z których każdy zapewni przepływ 350 MW mocy z walijskich elektrowni do Irlandii. Połączenie umożliwi również przesył energii w drugą stronę. Kable wykonane w tej technologii pozwalają na transmisję mocy w zakresie od 10 do 1000 MW na duże odległości. Długość każdego z połączeń wyniesie 135 km.
Kabel północny połączy stacje przekształtnikowe w miejscowościach Pentir i Arklow, a południowy Pembroke i Great Island. Stacje rozdzielcze zaprojektowano tak, aby ich eksploatacja odbywała się praktycznie bezobsługowo. Wszelkie operacje wykonywane są zdalnie albo automatycznie. Transformatory w stacjach przekształtnikowych wykonane są w technologii IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor), która pozwala na 27-krotnie szybszą zamianę prądu płynącego kablem HVDC Light, niż w przypadku tradycyjnego kabla HVDC. Dzięki temu prąd płynący kablem HVDC może zbilansować nagłe spadki napięcia w zaledwie 50 ms.
Połączenie między oboma państwami ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii dla Irlandii, w której w 2009 roku może wystąpić deficyt mocy na poziomie 1300 MW. Inwestycja ma ruszyć pod koniec tego roku i zostać ukończona na wiosnę 2009 roku jeszcze przed wystąpieniem problemów ewentualnych problemów.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- theengineer.co.uk, imerapower.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak wykorzystać transformator, aby ujarzmić efekt Ferrantiego?
Czas czytania 1,5 min Czy linia przesyłowa może zachowywać się jak sprężyna? Wyobraź sobie, że masz gumową linę – rozciągasz ją, a kiedy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-