Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-06-06 | Ostatnia aktualizacja: 2008-06-06
ABB już po raz piąty doceniła naukowców

ABB już po raz piąty doceniła naukowców
ABB już po raz piąty rozstrzygnęła Konkurs o Nagrodę ABB, w którym weryfikacji poddane zostały obronione prace magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie, napisane w języku polskim lub angielskim, z następujących dziedzin:
* Elektroenergetyka
* Automatyka i diagnostyka przemysłowa
* Energoelektronika
* Inżynieria i zarządzanie procesami wytwarzania
* Zaawansowane technologie i systemy inżynierskie
* Technologie i systemy informatyczne
* Nanotechnologia i inżynieria materiałowa w zastosowaniach przemysłowych
Nagroda główna w wysokości 25 000 złotych trafiła do Leszka Urbańczyka z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej za pracę magisterską pod tytułem „Światłowodowy czujnik do pomiaru wodoru w oleju transformatorowym.” Dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 10 000 złotych każde przyznane zostały Piotrowi Pietrzakowi z Wydziału Elektrotechniki Politechniki Łódzkiej za rozprawę doktorską o tytule „Aplikacja akcelerometrów mikromaszynowych do badań wibracji w systemach stanu technicznego dużych maszyn wirujących.” i Dariuszowi Borkowskiemu z Wydziału Elektrotechniki Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, za pracę doktorską „Estymacja częstotliwościowych parametrów systemu elektroenergetycznego z zastosowaniem koherentnego repróbkowania.”
„O tym, że ABB organizuje konkurs dowiedziałem się od swojego promotora, który uznał, że moja praca może zainteresować ABB, gdyż jest zgodna z profilem działalności firmy. Taka szansa nie zdarza się często i dlatego postanowiłem wziąć w nim udział. Po otrzymaniu informacji o wygranej byłem mile zaskoczony. Nie spodziewałem się, że wygram konkurs. Prawdę mówiąc liczyłem na trzecie miejsce. Z drugiej strony temat pracy rzeczywiście mógł być dla ABB interesujący. Rozwiązanie przedstawione w mojej pracy byłoby zdecydowanie tańsze niż obecnie dostępne kosztowne metody badania oleju. Po obronie pracy magisterskiej podjąłem pracę w prywatnej firmie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, a udział w konkursie to niewątpliwie nowe, nietypowe i bardzo miłe przeżycie." Tak udział w tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę ABB komentował mgr inż. Leszek Urbańczyk, zdobywca pierwszego miejsca.
W tym roku rozstrzygnięta został również pierwsza edycja nowego Konkursu ABB IT Challenge, który objął obronione prace z zakresu nowych technologii informatycznych napisane w języku polskim lub angielskim.
Podobnie jak w Konkursie o Nagrodę ABB, także i tu przyznano nagrodę główną i dwa równorzędne wyróżnienia. Najwyższe trofeum w wysokości 25 000 złotych powędrowało do Łukasza Bartnika z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej za pracę magisterską „Wspomaganie decyzji w warunkach ryzyka na Giełdzie Energii Elektrycznej.” Dwa równorzędne wyróżnienia wysokości 10 000 złotych każde trafiły do rąk Andrzeja Błachowicza z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej w uznaniu dla pracy magisterskiej „Prezentacja wyników badań naukowych przy wykorzystaniu zaawansowanych technik informatycznych.” oraz Grzegorza Wójcika i Dariusza Kiełbasy z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie za wspólnie napisaną pracę magisterską pod tytułem „Zastosowanie sieci idiotypowych do klasyfikacji.”
„Nie pamiętam już, kiedy dowiedziałem się o konkursie, ale najprawdopodobniej podczas przeszukiwania Internetu pod kątem przyszłej pracy zauważyłem informację na stronach ABB. Najpierw wysłałem swoją pracę na Konkurs o Nagrodę ABB, jednak organizatorzy uznali, że pasuje ona lepiej do ABB IT Challenge.Temat mojej pracy dotyczący prognozowania wolumenu obrotów i cen energii na giełdzie, został zaproponowany przez promotora. Jednocześnie dla mnie stanowił możliwość nauczenia się m.in. zagadnień statystycznych i procesów stochastycznych. Gdy dowiedziałem się o wygranej w pierwszej chwili myślałem, że to żart. Poprosiłem o wysłanie maila potwierdzającego, ale na wszelki wypadek następnego dnia zadzwoniłem do CRC w Krakowie. Chyba dopiero wówczas do mnie dotarło, że wygrałem Konkurs. Obecnie pracuję nad doktoratem na Politechnice Warszawskiej.”, powiedział mgr inż. Łukasz Bartnik, laureat głównej nagrody w Konkursie ABB IT Challenge.
Organizatorami obu konkursów jest ABB Sp. z o. o. reprezentowane przez Centrum Badawcze ABB w Krakowie, a nagrody fundują dyrektor tegoż Centrum i prezes zarządu ABB Sp. z o. o.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Transformator a falownik: 7 energetycznych konfliktów, które mogą skończyć...
Czas czytania: 6 min Transformator i falownik – dwa filary współczesnych instalacji OZE i przemysłowej automatyki. Na papierze: duet idealny. ...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-