
Zaawansowana automatyzacja może oznaczać lepsze miejsca pracy dla wielu ludzi. Jednak wg badań, nawet kraje najbardziej na to gotowe muszą ponownie przemyśleć kwestię edukacji i szkoleń. I właśnie temu ma służyć nowy globalny ranking automatyzacji i sztucznej inteligencji.
Raport "Wskaźnik gotowości do automatyzacji (ARI): kto jest gotowy na nadchodzącą falę innowacji?" donosi, że wiele państw musi opracować jeszcze skuteczniejszą politykę edukacyjną i programy szkoleniowe, a także położyć większy nacisk na ciągłe doskonalenie się w trakcie kariery zawodowej. Wśród tych już w tej chwili najlepiej przygotowanych znajdują się m.in.: Korea Południowa, Niemcy, Singapur.
Opublikowany przez ABB i The Economist raport nie ogranicza się jedynie do wskazywania państw, ale także podkreśla, na co powinno się zwrócić uwagę w swoich przygotowaniach. Te strategie i programy, muszą zapewnić, że szybkie przyjęcie technologii automatyzacji i sztucznej inteligencji (AI) nie zastanie pracowników nieprzygotowanych na nowe zadania, które się pojawią, ponieważ te zautomatyzowane zostaną przejęte przez roboty i algorytmy.
"Raport pokazuje model sukcesu w przyszłości, musimy skorzystać z tych rekomendacji" - mówi Ulrich Spiesshofer, CEO ABB. "Tempo innowacji i zmian w zatrudnieniu jest dziś tak szybkie, że każdy musi mieć dostęp do uczenia się przez całe życie. Zwiększanie potencjału ludzkiego za pomocą technologii, w odpowiedzialny sposób, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłej edukacji i szkoleń, jest szansą na pobudzenie dobrobytu i wzrostu".
W raporcie podkreślono, że niezależnie od tego, czy decydenci są gotowi, czy nie, przedsiębiorstwa szybko integrują sztuczną inteligencję w swoich działaniach. Ponieważ tempo tego procesu wzrośnie w nadchodzących latach, wpływ na gospodarki i siłę roboczą - a także potrzeba bardziej skoordynowanego podejścia do edukacji i szkoleń – staje się coraz pilniejsza.
Analiza w raporcie opiera się na nowym i oryginalnym indeksie, opracowanym przez The Economist Intelligence Unit, a także serii szczegółowych wywiadów z ekspertami merytorycznymi z całego świata. Rankingi zostały ustalone na podstawie 52 wskaźników jakościowych i ilościowych wybranych w porozumieniu z ekspertami w dziedzinie automatyzacji, edukacji i ekonomii.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- new.abb.com; roboticsbusinessreview.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
3 filary Przemysłu 5.0. Czy Polska jest na nie gotowa?
Przemysł jest motorem napędowym Europy od czasu pierwszej rewolucji przemysłowej. Obecnie przechodzi na bardziej zrównoważony model, gdzie liczy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-