Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-04-02 | Ostatnia aktualizacja: 2011-04-02
"Najgłębsze" połączenie energetyczne

"Najgłębsze" połączenie energetyczne
Przy mocy 1 000 MW, połączenie Sapei umożliwia przesył energii elektrycznej w obu kierunkach pomiędzy stałym lądem a Sardynią oddaloną o 435 kilometrów. Napięcie, przy którym odbywa się przesył to 500 kV, co poprawia jego efektywność i jest najwyższe z kiedykolwiek istniejących w systemach przesyłowych we Włoszech. Prąd jest dostarczany za pośrednictwem położonych najgłębiej na świecie podmorskich kabli energetycznych zlokalizowanych 1 640 metrów pod powierzchnią Morza Tyrreńskiego.
ABB zaprojektowała i zbudowała zaawansowane stacje konwertorowe wysokiego napięcia na każdym końcu połączenia, jedną w Fiume Santo na Sardynii, a drugą w Latina, w pobliżu Rzymu.
Tu prąd przekształcany jest w prąd stały (DC) i przesyłany kablem do stacji na drugim końcu połączenia. Tam jest ponownie przekształcany w użytkowy prąd przemienny (AC) i dostarczany do sieci AC.
Połączenie energetyczne znacząco podnosi elastyczność i możliwości działania firmy Terna, w kontekście zarządzania swoją przesyłową siecią energetyczną w centralnych Włoszech. To rozwiązanie przyczyniło się również do likwidacji wąskiego gardła energetycznego pomiędzy Sardynią a włoskim lądem stałym.
Sardynia normalnie wytwarza więcej energii elektrycznej niż potrzebuje, podczas gdy lądowe Włochy muszą importować to medium. Poprzez stworzenie sposobu transferu nadwyżki energii, wybudowanie połączenie Sapei można porównać do wybudowania nowych ośrodków wytwarzania energii, pomijając jednak koszty budowy i wpływ budowy nowych elektrowni na środowisko. Jest to projekt infrastrukturalny ważny ze względów strategicznych, który pozwala Sardynii eksportować nadwyżkę energii elektrycznej do użytkowników na lądzie stałym i redukcję kosztów energii. W ten sposób włoskie rachunki za prąd spadają, co jest odczuwalne przez każdego użytkownika. Korzyści z tego odnoszą zarówno sektor prywatny, jak i publiczny.
Projekt pozostaje również w zgodzie z narodową strategią energetyczną Włoch, której kluczowym elementem jest budowa infrastruktury, która pomoże krajowi zdywersyfikować nadwyżkę energii. Do 2020 roku włoski rząd planuje, by 25 procent dostaw całej zużywanej w kraju energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.
Krajobraz wietrznej wyspy Sardynia jest już dziś upstrzony turbinami wiatrowymi, a w planach jest realizacja kolejnych projektów wiatrowych. Na początku bieżącego roku, Enel Green Power ogłosiło budowę największej we Włoszech farmy wiatrowej, która ma powstać na Sardynii w Portoscuso. Będzie to 90-megawatowa elektrownia, która wyprodukuje ilość prądu wystarczającą do zaopatrzenia 70 000 gospodarstw domowych.
Firma zarządza w tej chwili trzema farmami wiatrowymi na wyspie o ich łącznej mocy 161 MW.
Sapei jest trzecim połączeniem energetycznym HVDC dostarczonym przez ABB do Włoch. Ostatnie połączenie pomiędzy Włochami i Grecją zostało ukończone w 2001 roku.
______________________________________________________________________________
Obecnie prawie 140 000 MW mocy przesyłowej w technologii HVDC funkcjonuje lub jest właśnie w budowie w ramach około 145 projektów realizowanych na całym świecie. ABB powierzono realizację dostaw dla ponad 70 z nich, w ramach których przewidziane jest zainstalowanie około 60 000 MW mocy przesyłowej.
______________________________________________________________________________
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-