Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-05-30
Toczenie CNC – charakterystyka procesu

Toczenie jest jednym ze sposobów obróbki wiórowej. Pozwala ono nadać materiałom kształty: stożka, walca lub nieregularnych brył obrotowych. Kiedyś proces toczenia i jego efekty zależały od doświadczenia i umiejętności tokarza. Dziś, dzięki rozwojowi komputeryzacji, wykonuje się toczenie CNC, które jest oparte na maszynach sterowanych komputerowo.

Zasady działania tokarki i opis procesu CNC

Tokarka jest maszyną wykorzystywaną w procesie obróbki metali. Jej głównym elementem jest nóż tokarski, który poruszając się prostolinijnie, wzdłuż materiału oddziela od niego kolejne warstwy. Czynność trwa do momentu uzyskania pożądanego kształtu przedmiotu. Wyróżnia się dwa rodzaje obróbki – toczenie i wytaczanie, w zależności czy maszyna pracuje na zewnętrznej czy wewnętrznej płaszczyźnie materiału. Do obróbki CNC nadaje się wiele metali. Przede wszystkim używa się stali, żeliwa, metalów kolorowych, nadstopów i drewna. CNC toczenie jest udoskonaloną formą tradycyjnego toczenia. Obecnie maszyna sterowana jest komputerowo, przez co proces jest szybszy, dokładniejszy i bezpieczniejszy. Praca tokarza ogranicza się jedynie do nadzorowania i kontrolowania przebiegu toczenia oraz ewentualnego przeprogramowania komputera. Obecnie najbardziej zaufane przedsiębiorstwa jak np.: http://www.mettec.com.pl/oferta/obrobka-metali/toczenie-cnc-zlecenia/, zajmują się toczeniem z metalu. Usługa ta jest bardzo popularna. Nic dziwnego, że w sieci bardzo łatwo można znaleźć frazę: „zlece toczenie CNC". 

 

milling-cutters-3738903_960_720.jpg

 

Toczenie z metalu można podzielić na wiele rodzajów, w zależności od czynnika kategoryzującego. Wyróżnia się procesy toczenia ze względu na rodzaj narzędzia, oś obrotu przedmiotu, kierunek ruchu noża tokarki, miejsce obróbki oraz parametry skrawania. Ostatni typ jest niezwykle interesujący. W zależności od głębokości skrawania oraz posuwu, nóż oddziela od materiału warstwy różnej wielkości. Pierwszym etapem toczenia jest toczenie zgrubne, gdzie efektem pracy jest wstępnie ociosana bryła. Stanowi ona podstawę do dalszej pracy. Na każdym kolejnym etapie zakres ruchów noża jest mniejszy i bardziej precyzyjny. Ostatnim rodzajem toczenia jest toczenie wykańczające, podczas którego przedmiot uzyskuje połysk i gładkość. Od najbardziej pobieżnego do najbardziej precyzyjnego etapu toczenia, wyróżnia się: toczenie zgrubne ciężkie, zgrubne, lekkozgrubne, średniozgrubne, wykańczające i wykańczające-gładkościowe.

Dobór parametrów toczenia

Efekt toczenia zależy od możliwości i ustawień maszyny toczącej. Nic dziwnego, że właściwe zaprogramowanie urządzenia jest kluczowa, dla osiągnięcia pożądanego efektu. Istnieje algorytm, według którego dobiera się parametry procesu toczenia CNC. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie obramianego materiału. Później należy określić rodzaj obróbki (zgrubna, kształtująca, wykańczająca). Następnie trzeba określić warunki obróbki oraz wybrać materiał narzędziowy. Należy także określić parametry płytki skrawającej i zweryfikować parametry obróbkowe oraz parametry posuwu roboczego. Poza tym, należy zweryfikować moc napędu i wyznaczyć prędkość obrotową napędu.

Autor:
METTEC
Źródło:
własne

Czytaj także