Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-12-20
Technologia CNC – wady i zalety

Technologia CNC to niezwykle złożony i skomplikowany proces oparty przede wszystkim o automatykę przemysłową. W pełni zautomatyzowane linie produkcyjne niosą ze sobą wiele zalet, choć nie brakuje także wad.

W dzisiejszym artykule razem ze sklepem EBMiA.pl zaprezentujemy plusy oraz minusy stosowania tytułowej technologii.

zdjecieglowne1(3).jpg

Najważniejsze zalety

 

Podstawową zaletą urządzeń działających w technologii CNC jest przede wszystkim ich precyzja. Badania naukowo-technologiczne dowodzą, iż odpowiednie zaprogramowanie tytułowych urządzeń skutkuje 100% dokładnością powstałego na podstawie projektu produktu. W konsekwencji maszyny CNC są w stanie stworzyć części oraz poszczególne elementy ze zmaksymalizowanym odzwierciedleniem.

 

Do podstawowych zalet zaliczamy także :

- możliwość ponownego wykorzystywania określonych rodzajów materiałów – tzw. proces przetwarzania

- najwyższa jakość w stosunku do dokładności, precyzji oraz pozycjonowania

 

Wbrew pozorom zaletą maszyn CNC jest również prostota ich obsługi. Nowoczesne modele poszczególnych sterowane są w sposób intuicyjny i w pełni zautomatyzowany. W dużej mierze zaleta ta dotyczy urządzeń uniwersalnych – stosowanych w nieco mniejszych zakładach produkcyjnych. Firmy przemysłowe większe korzystają z rozbudowanych linii produkcyjnych, dlatego obsługa maszyn funkcjonujących na tego rodzaju liniach jest nieco bardziej skomplikowana. Należy podkreślić, iż zaawansowane funkcje sterowania maszyną CNC oraz odpowiednie jej programowanie daje możliwość przeprowadzania złożonych operacji obróbkowych. W tym przypadku ważną rolę odgrywają kontrolery ruchu CNC dostępne w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-kontrolery-ruchu-c-287_998.html

zdjecie2(3).jpg

 

Oszczędność czasu i jej wpływ na finanse

 

Bardzo ważną zaletą stosowania technologii CNC w zakładach produkcyjnych jest zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają operatorowi maszyn na wprowadzenie zmian oraz ulepszeń z tzw. marginesem opóźnienia – tego rodzaju operacja nie jest możliwa w przypadku maszyn konwencjonalnych. Ponadto zmniejsza się ilość odpadów za sprawą wyeliminowania oraz ograniczenia błędu ludzkiego.

 

Przygotowanie zoptymalizowanego projektu oraz zaprogramowanie pozwala poprawić proces planowania produkcji – to kolejna oszczędność czasu. Krótszy czas realizacji ma związek z zaoszczędzeniem kosztów – firma może produkować szybciej i więcej. Wzrasta nie tylko wydajność linii produkcyjnej, ale także jej efektywność, co generuje dodatkowe fundusze. Warto znać podstawy CNC dla operatorów maszyn, które dostępne są pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/

zdjecie3(3).jpg

 

Nie obejdzie się bez wad…

 

Co prawda technologia CNC posiada niewiele wad, istnieją jednak takie na które zwracają uwagę eksperci. Jedną z podstawowych jest z pewnością duży koszt maszyn nowych – dla mniejszych przedsiębiorstw inwestycja ta, choć w dłużej perspektywie się zwraca, to w praktyce jest nie do przeskoczenia. Regularne prace konserwacyjne, naprawy, a także części również nie należą do najtańszych.

 

Na koniec wspomniany czynnik ludzki – operator jest człowiekiem, czyli kimś omylnym, złe wciśnięcie przycisku może spowodować przestój całej linii produkcyjnej, co prowadzi do ogromnych strat finansowych. Pomimo kilku wad w przypadku technologii CNC istnieje znacznie więcej zalet, co sprawia, że inwestycja w automatykę przemysłową jest opłacalna.

 

Na temat zalet i wad maszyn CNC opowiedział sklep EBMiA.pl oferujący części i elementy do budowy i naprawy maszyn.

zdjecie4.jpg

Źródło:
ebmia.pl

Czytaj także