empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-21
Program CAD i program CAM – co trzeba o nich wiedzieć?

program-cam-camdivision.jpg

Systemy wspomagające prace inżynierskie, przyczyniły się do komputeryzacji prac projektowych na wszystkich etapach powstawania produktu. Zarówno projektowania konstrukcji i technologii, jak i sterowania procesami wytwarzania. Program CAD oraz program CAM, dopasowane do potrzeb danej firmy, są w stanie wpłynąć na skrócenie cyklu wytwarzania produktu, przy jednoczesnym podwyższeniu precyzji jego powstawania. Programy tego typu są usprawnieniem, ułatwieniem i oferują duże możliwości. Co trzeba o nich wiedzieć?

 

Program CAD, czyli komputerowe wspomaganie projektowania, wspomaga wykonywanie czynności, które inżynier podejmuje w początkowych fazach wytwarzania produktu. Dzięki CAD można nie tylko projektować, ale i rysować oraz dokonywać zmian w dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej. Systemy CAD nadają się ponadto do tworzenia wirtualnych prototypów. Ta funkcjonalność sprawia, że wstępnie zaplanowany produkt można zobaczyć z każdej strony, mimo że nie nie istnieje on w rzeczywistości. Program CAD może być na tyle rozbudowany, by inżynier właśnie jemu mógł powierzyć najbardziej skomplikowane obliczenia.

Program CAM, czyli komputerowe wspomaganie wytwarzania, integruje fazę projektowania z fazą produkcji. Dzięki CAM szybciej i łatwiej można tworzyć programy obróbkowe, których wymagają maszyny CNC. Napisanie do nich programu obróbkowego ręcznie jest możliwe, ale poza czasochłonnością, zadanie to zostaje obarczone dużym ryzykiem błędów. Program CAM eliminuje to ryzyko, poza tym może działać na bazie dokumentów zaimplementowanych z CAD. Największymi atutami systemów CAM są krótsze czasy wytwarzania detali – co czyni pracę bardziej ekonomiczną – jak i możliwość dostrzegania oraz eliminowania ewentualnych kolizji występujących podczas pracy maszyn. Ponadto CAM dają szansę na wytwarzanie złożonych narzędzi.

CAD i CAM mogą ze sobą współpracować, najbardziej skomplikowane prace inżynierów czyniąc prostszymi i charakteryzującymi się znacznie większymi możliwościami. Aby tak było, warto sięgnąć po nowatorskie propozycje oferowane przez https://www.camdivision.pl/pl/. Firmę stawiającą na rozwiązania, które stanowią fundament specjalistycznego programowania i projektowania.

 

Źródło:
camdivision.pl/pl/

Czytaj także