Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-08-16
Jakie są rodzaje łożysk ślizgowych?

Łożysko ślizgowe stanowi istotny element każdej maszyny wykorzystującej ruch obrotowy. Charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do łożyska tocznego nie posiada ruchomych elementów pośredniczących, przez co jest tańszym rozwiązaniem, ale równie skutecznym. Łożyska ślizgowe powszechnie wykorzystywane są m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy w urządzeniach codziennego użytku.

Łożysko ślizgowe — budowa i działanie
 Łożysko ślizgowe składa się z korpusu, w którego wnętrzu znajduje się panewka cylindryczna ze swobodnym poruszaniem, oraz czop wału. Tak skonstruowane łożysko, umożliwia ruch obrotowy, minimalizując tarcie oraz sprawnie przenosi siły na poszczególne elementy. W trakcie pracy łożysko ślizgowe wytwarza charakterystyczny ślizg wskutek tarcia poszczególnych części składowych.
W odróżnieniu od łożyska tocznego nie posiada jednak elementów pośrednich. Najczęściej łożyska ślizgowe wytwarzane są ze stali, stali nierdzewnej, ceramiki, tworzyw sztucznych, czy z specjalnej mieszanki kilku materiałów.

Jakie są rodzaje łożysk ślizgowych?

Obecnie oferta łożysk ślizgowych dostępnych na rynku jest bardzo bogata. Łożyska ślizgowe są używane do produkcji np. okapów kuchennych, kół rowerowych czy wózków widłowych. W związku z tym istnieje kilka kategorii, na które można je podzielić. Najpopularniejszym podziałem łożysk ślizgowych jest ten ze względu na typ smarowania. W zależności od rodzaju smarowania łożyska ślizgowe dzielimy na: łożyska suche, olejowe i powietrzne.

Łożyska suche wytwarzane są z żeliwa, brązu lub tworzywa sztucznego. Nie są przystosowane do znoszenia dużych obciążeń i pracy w trudnych warunkach. Są smarowane sporadycznie lub wcale.

Łożyska olejowe wyróżniają się tym, że część korpusu łożyska wypełniona jest smarem bądź olejem. W czasie ruchu wału obrotowego wytwarza się cienka warstwa oleju, która jest odpowiednia do podtrzymania wału. Występują dwa rodzaje łożysk olejowych hydrodynamiczne i hydrostatyczne.

Łożyska hydrostatyczne charakteryzują się tym, że do ich sprawnego działania potrzebna jest substancja, która do panewki dostarczana jest pod ciśnieniem. Natomiast w łożyskach hydrodynamicznych ciecz robocza tworzy się samoczynnie.

Łożyska powietrzne cechują się tym, że pomiędzy elementami trącymi znajduje się poduszka powstała ze sprężonego powietrza, która zabezpiecza powierzchnię wału i panewki. Tego rodzaju łożyska znajdują zastosowanie w urządzeniach mogących osiągać spore prędkości obrotowe oraz tam, gdzie liczy się precyzja.

Przedsiębiorstwo Bimex sprzedaje łożyska ślizgowe oraz tuleje ślizgowe przeznaczone do różnego rodzaju maszyn budowlanych, rolniczych oraz wielu innych urządzeń. Sprzedawane przez firmę łożyska ślizgowe wykonane są z taśmy stalowej z warstwą porowatego brązu oraz z wprasowanym kompozytem PTFE – który nie wymaga smarowania. Łożyska ślizgowe stosowane są wszędzie tam, gdzie występuje suche tarcie ślizgowe.

Bimex z powodzeniem funkcjonuje na rynku już ponad 30 lat, dostarczając klientom towar o dużej jakości w konkurencyjnych cenach. Firma realizuje zamówienia na podstawie posiadanych ofert oraz przy większych partiach zleceń — według indywidualnych wytycznych klienta. Systematycznie poszerza swój asortyment, oferując swoim klientom ciągłość dostaw oraz kilkumiesięczne zapasy w swoich magazynach. Zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.bimex.info/ i zapoznania się z aktualną ofertą.

Łożyska ślizgowe — zastosowanie

Łożyska ślizgowe z reguły znajdują zastosowanie w różnego rodzaju konstrukcjach, gdzie nie jest potrzebne przenoszenie dużych obciążeń. Montowane są przeważnie w urządzeniach, w których wymagana jest cichobieżność łożyska, ale również w miejscach, gdzie jest ograniczona przestrzeń. Łożyska ślizgowe przenoszą obciążenia osiowe, kombinowane, promieniowe.

Łożyska powietrzne sprawdzą się tam, gdzie wymagana jest duża prędkość obrotowa przy jednocześnie małym obciążeniu. Tuleja ślizgowa sucha wykorzystywana jest w połączeniach wymagających przeniesienia mniejszych sił i konstrukcjach „mniej odpowiedzialnych". Z kolei łożyska olejowe stosuje się w urządzeniach wystawionych na znaczące obciążenia.

Wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje maszyny i urządzenia, których ruch obrotowy poszczególnych elementów jest możliwy dzięki łożyskom ślizgowym. W przemyśle spożywczym stanowią element przenośników taśmowych i maszyn do pakowania. Z kolei w przemyśle włókienniczym wykorzystuje się łożyska ślizgowe do produkcji maszyn przędzalniczych i zgrzeblarek.

Oto inne przykłady branż, w których zastosowanie znalazły łożyska ślizgowe:

• rolnictwo — wszelkiego rodzaju maszyny rolnicze,
• przemysł motoryzacyjny — układy kierownicze i hamulcowe, zawieszenia, amortyzatory,
• przemysł lotniczy — wyposażenie samolotów, zwłaszcza miejsca niedostępne, narażone na niskie temperatury,
• przemysł elektrotechniczny — urządzenia radarowe, maszyny liczące, silniki elektryczne.

Podsumowanie

Łożyska ślizgowe pomimo upływu lat wciąż są chętnie stosowane, ze względu na swoje właściwości, przez wiele branż. Łożyska ślizgowe możemy podzielić według różnych kategorii, jak chociażby ze względu na prędkość obrotową tulei ślizgowych czy na materiał wykonania. W zależności od prowadzonej przez nas działalności gospodarczej powinniśmy dobrać odpowiedni rodzaj łożyska, które zagwarantuje bezpieczną i długotrwałą pracę mechanizmów.

Autor:
BIMEX
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także