Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-04-28
Efektywność produkcji w firmie – od czego zależy?

Wydajność wykonywanych obowiązków ma niebywały wpływ na rozwój firmy. Jak wiadomo, kto w dzisiejszych czasach nie robi postępów, ten bardzo szybko upada. Dlatego właśnie istotne jest, by nie stać w miejscu. Doskonale wiedzą o tym przedsiębiorcy, którzy nieustannie próbują zwiększyć efektywność pracy w firmie i poprawiać jej wyniki. Jest wiele sposobów umożliwiających szybszy postęp. Wymagają jednak one wielu wyrzeczeń, motywacji i inwestycji. Jakie czynniki mają bezpośredni wpływ na pozycję firmy i dlaczego warto inwestować w nowoczesne systemy i programy? O tym opowiemy poniżej.

 

1.jpg

 

Co rozumiemy poprzez poprawę efektywności w firmie?

Na efektywność firmy wpływ ma wiele czynników. Każdy podejmowany krok jest ważny w kontekście pozycji działalności. Jak można się łatwo domyślać, firma produkcyjna działa dobrze wtedy, gdy szybko produkowane wyroby dobrej jakości są na bieżąco wysyłane i sprzedawane. Zależy to oczywiście od liczby zamówień i ilości klientów, których zdołano do tej pory pozyskać. W każdym razie, jeśli przychód jest większy od wydatków, wszystko idzie zgodnie z planem.

Całkowita efektywność jest z definicji stosunkiem rzeczywistych celów do zamierzonego planu. Sporo zależy więc od samego mianownika, który należy wyznaczyć bez sugerowania się przy tym bujną wyobraźnią.

 

Dobry harmonogram produkcji kluczem do sukcesu

Cyfryzacja w większości przedsiębiorstw jest dziś na porządku dziennym. Komputery i telefony służbowe u każdego pracownika też nie wzbudzają szczególnego zaskoczenia wśród osób trzecich. Na owych sprzętach musi więc znaleźć się potrzebne oprogramowanie, takie jak chociażby w swojej ofercie posiada firma Quantum Qguar. Mowa mianowicie o narzędziu umożliwiającym sprawne planowanie produkcji, będącym niezwykle ważnym w kontekście dzisiejszych działalności. Systemy APS (Advanced Planning & Scheduling) to oprogramowanie niezbędne każdemu planiście, dbającemu o rozwój firmy.

Bazując na sztucznej inteligencji, programy te umożliwiają kontrolę surowców potrzebnych do wytworzenia produktów oraz monitorują pracę wszystkich ludzi i maszyn na linii. Dodatkowo, są one w stanie drastycznie zmniejszyć procent odpadów i w pełni wykorzystać wszystkie tworzywa biorące udział w procesie produkcji. W przypadku wystąpienia błędów bądź opóźnień, system jest w stanie samodzielnie stworzyć nowy harmonogram, który zadba o nadgonienie straconego czasu i dopilnuje, by wszystko zostało zrealizowane zgodnie z założeniami.

 

2.jpg

 

Inne systemy dotyczące prowadzenia firmy

W ofercie Quantum Qguar można znaleźć szeroką ofertę systemów i modułów, które usprawnią pracę każdego przedsiębiorstwa. Zaliczymy do nich z pewnością WMS (Warehouse Management System), ERP (Enterprise Resources Planning) czy MES (Manufacturing Execution System). Wszystkie z nich są ze sobą w pełni kompatybilne i tworzone względem indywidualnego zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Warto w celu poprawy wydajności pracy w firmie, przemyśleć sprawę wdrożenia owych systemów do swojej działalności. Na dłuższą metę cała inwestycja jest bardzo opłacalna i już po krótkim czasie użytkowania powinna się zwrócić.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także