Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-01-07   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-07
Zewnętrzne kamery do monitoringu domu ze względu na sposób transmisji danych
Zewnętrzne kamery do monitoringu domu ze względu na sposób transmisji danych

Podczas wyboru monitoringu zewnętrznego kluczowy jest sposób, w jaki urządzenia przekazują dane do centrali alarmowej systemu i dysku twardego. To właśnie ze względu na to kryterium można m.in. oddzielić produkty z dostępem do rejestrowanego obrazu od urządzeń działających w sposób analogowy.

 

Analogowe zestawy kamer do monitoringu – wady i zalety

Na wstępie warto zaznaczyć, że kamery do monitoringu domu zewnętrzne muszą być odpowiednio wytrzymałe. Oprócz sposobu transmisji danych konieczne jest uwzględnienie obudowy. Najczęściej stosowane są wytrzymałe kamery tubowe, walcowe, a w miejscach zadaszonych – obrotowe z funkcją PZT. Warto zwrócić uwagę na parametr IP, który w przypadku obudowy kamer nie ma nic wspólnego z protokołem internetowym. Określa bowiem stopień odporności na pyły, śnieg, wilgoć i różne zanieczyszczenia (im wyższy parametr IP, tym wyższa wytrzymałość).

Monitoring zewnętrzny analogowy składa się z dwóch rodzajów okablowania. Pierwszy to kable koncentryczne, za pomocą których transmitowane są dane do płyty głównej i dysku twardego systemu. Drugi odpowiada za doprowadzenie do urządzenia energii elektrycznej. Kamery analogowe występują w różnych odmianach. Na uwagę zasługują m.in. systemy kamer HD-CVI czy HD-TVI.

Dwie główne wady takiego monitoringu to brak możliwości podglądu obrazu online i konieczność kładzenia podwójnego okablowania. Chociaż systemy te wypierane są przez nowsze, wciąż mają swoje zalety. Gdy z różnych przyczyn internet zostanie odcięty lub przestanie działać, kamery wciąż będą dostarczały dane. Jeśli zakupi się dodatkowo akumulator, to monitoring będzie sprawny przez kilka lub kilkanaście godzin także wtedy, gdy od domu zostanie odłączony prąd.

 

Nowoczesne kamery do monitoringu zewnętrznego – IP, WiFi, PoE

Urządzenia wykorzystujące sieć internetową do przesyłania danych mają wiele użytecznych zalet. Kamery zewnętrzne WiFi działają w sieci domowej, umożliwiając dostęp do obrazu w obrębie terenu, do którego sięga zasięg sieci. Urządzenia korzystające z protokołu internetowego IP dają z kolei możliwość podglądu obrazu właściwie z każdego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do internetu i urządzenie mobilne z wgranym oprogramowaniem sterującym. W ten sposób podczas urlopu można otworzyć aplikację na telefonie, by sprawdzić, czy np. w ogrodzie nie dzieje się nic niepokojącego.

Największą różnicą pod względem technicznym w porównaniu do monitoringu analogowego są kamery PoE. Technologia Power over Ethernet rozwiązuje problem związany z zasilaniem. Sprzęt wykorzystujący PoE nie musi mieć kabla zasilającego, zwykle koncentrycznego. Energię elektryczną czerpie z okablowania ethernetowego.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
ivolta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.