
Zastosowanie pneumatyki to podstawa działania maszyn w wielu gałęziach przemysłu - na przykład przy liniach produkcyjnych. Siłowniki pneumatyczne to urządzenia, które umożliwiają zmianę energii sprężonego powietrza na energię mechaniczną, dzięki czemu możliwe jest wprawienie maszyny w ruch. To prosty mechanizm, który pozwala na szerokie zastosowanie.
Siłowniki pneumatyczne - czym są i jak działają?
Na rynku dostępne są różne rodzaje siłowników: hydrauliczne, które wykorzystują energię przepływającej przez nie cieczy, elektryczne - działające na prąd, oraz bardzo popularne pneumatyczne, które jako medium wykorzystują sprężone powietrze. Jego energia zamieniana jest na energię mechaniczną, która umożliwia wprawienie w ruch maszyny, także przy dużych obciążeniach. W przeciwieństwie do innych rodzajów siłowników, modele pneumatyczne są bardzo uniwersalne. Mogą być wykorzystywane w różnych warunkach, tam gdzie nie byłoby możliwe zastosowanie cieczy lub prądu.- wystarczy sprężone powietrze. Do zalet siłowników pneumatycznych należą również czystość i wytrzymałość, a także wygoda i łatwość eksploatacji.
Chociaż siłowniki pneumatyczne kojarzą się przede wszystkim z automatyką produkcyjną, ich zastosowanie jest znacznie szersze. Można spotkać je w wielu mechanizmach, z którymi każdy z nas ma do czynienia na co dzień: pozwalają na przykład na otwieranie drzwi i klap samochodów, są stosowane w bramach wjazdowych, a nawet w drzwiczkach szafek. Wykorzystuje się je także w pojazdach ciężarowych do wprawienia w ruch platform rozładunkowych czy w sprzęcie strażackim - w narzędziach takich jak przecinaki i rozwieraki.
Jaki siłownik pneumatyczny wybrać?
Dostępne na rynku siłowniki pneumatyczne możemy podzielić na rodzaje przede wszystkim pod względem rodzaju wykonywanego ruchu. Wyróżniamy siłowniki liniowe (wykonujące ruch liniowy), które w przeciwieństwie do innych typów nie są wyposażone w tłoczysko. W ich przypadku wykorzystywany jest jest "wózek" poruszający się po prowadnicy na obudowie siłownika. Innym rodzajem są siłowniki obrotowe (poruszające się ruchem obrotowym), które bywają stosowane między innymi jako napędy otwierające i zamykające w zaworach kulowych i przepustnicach. Istnieją również siłowniki kątowe i krzywoliniowe.
Siłowniki liniowe możemy podzielić również na siłowniki jednostronnego działania i siłowniki dwustronnego działania. Siłowniki jednostronnego działania posiadają wewnątrz sprężynę, która umożliwia tłoczenie powietrza w jednym kierunku i przesuwanie w ten sposób tłoczyska w kierunku większego obciążenia. Obecnie znacznie popularniejsze są siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania, które składają się z dwóch komór. Powietrze jest do nich wtłaczane naprzemiennie.
Dowiedz się więcej - poznaj dostępne rodzaje siłowników pneumatycznych: https://pneumatig.eu/silowniki-pneumatyczne.html.
Siłownik pneumatyczny - zakup i wymiana
Wymiana siłownika pneumatycznego w maszynie nie powinna nastręczać problemów - stary możesz zastąpić nowym, pod warunkiem, że zgadzają się wymiary otworów montażowych. Z tego powodu przy zakupie zawsze należy zwracać uwagę na normy ISO - są to międzynarodowe normy, które określają standardowe gabaryty poszczególnych elementów przemysłowych. Dzięki standaryzacji nie musisz obawiać się, że siłowniki, który kupisz nie będzie pasował do maszyny wyprodukowanej 10 lat temu w Niemczech. Renomowani producenci siłowników pneumatycznych, takie jak na przykład firma Pneumatiq oferują siłowniki i inne części maszyn zgodne z normami ISO.
Nigdy nie należy kupować części maszyn niewiadomego pochodzenia, z niesprawdzonych źródeł. Może to nie tylko poskutkować znacznymi kosztami w przypadku awarii i uszkodzeniem całego urządzenia, ale i zagrozić bezpieczeństwu obsługujących go osób. Z tych samych względów należy również zwracać szczególną uwagę na właściwą eksploatację siłownika. Zarówno jego montaż, jak i późniejsze wykorzystanie powinny być poprzedzone szczegółową lekturą instrukcji obsługi. Bardzo ważna jest również jakoś sprężonego powietrza, które wykorzystywane jest w siłowniku. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mogą przyczynić się do uszkodzenia maszyny.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- pneumatig.eu

Czytaj także
-
Napędy pneumatyczne - podstawowe rodzaje
W ostatnich kilku dekadach przemysł przechodzi prawdziwą rewolucję. Zawdzięczamy to przede wszystkim maksymalnie szybkiemu rozwojowi...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-