
Ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie różnych sprzętów elektronicznych bez zasilaczy. Dzięki nim wytwarzane jest napięcie niezbędne do zasilenia urządzenia. Co warto wiedzieć na ich temat?
Zasilacze - mnogość wyboru
Dostępnych jest wiele różnych rodzajów zasilaczy - otwarte, do wbudowania, na szynę DIN, wtykowe, desktopowe, PoE, do laptopów, do LED, komputerowe, przetwornice samochodowe. Wszystkie one dostępne są pod adresem https://www.tme.eu/pl/katalog/zasilacze_112530/.
Zmiana wielkości napięcia - jakie są dostępne zasilacze?
Zasilacze można wyróżnić pod wieloma względami. Jednym z popularniejszych jest podział odnośnie zmiany wielkości napięcia. Mamy do dyspozycji zasilacze liniowe, impulsowe oraz beztransformatorowe. W pierwszym z wymienionych - zasilaczu liniowym - elementem dopasowującym jest transformator, odpowiedzialny za to, by przemienić napięcie do takiej wartości, żeby na wyjściu zasilacza uzyskać pożądane napięcie stałe. Zasilacze tego typu zasilane są z sieci elektroenergetycznej, służąc przeważnie do zasilania urządzeń o niskim napięciu.
Kolejny - zasilacz impulsowy - działa w oparciu o przetwornicę napięcia. Zapewnia dużą sprawność przekraczającą nawet 90%, co ma szczególnie znaczenie przy zasilaniu baterii lub akumulatora. Dużym plusem tego rodzaju zasilacza są jego małe rozmiary i niewielka masa, zwłaszcza jak porównamy je z zasilaczami transformatorowymi. Oferuje szeroki zakres napięcia wejściowego (od 100 do 240 V), wykazuje odporność na zakłócenia z sieci i na krótkie zaniki napięcia.
Ostatni z wymienionych - zasilacz beztransformatorowy, w którym, jak sama nazwa wskazuje, nie stosuje się transformatora. Zmniejszenie napięcia zachodzi na impedancji włączonej szeregowo z prostownikiem zasilacza.
Zasilacze - inny podział
Zasilacze można też podzielić ze względu na jakość napięcia wyjściowego. W tym zakresie wyróżniamy zasilacze stabilizowane i zasilacze niestabilizowanie.
Zasilacze stabilizowanie przeznaczone są do zasilania prądem o ustalonym napięciu, charakteryzując się dużą stabilnością stabilizowanego parametru. Do jego głównych elementów zaliczamy transformator (lub przetwornicę), prostownik z kondensatorem zbiorczym, stabilizator i filtr wyjściowy.
Zasilacz niestabilizowany służy do zasilania prądem stałym innych obwodów oraz urządzeń elektrycznych.
Poza tym warto wspomnieć o zasilaczach budowanych jako uniwersalne bądź specjalistyczne do konkretnych zastosowań Tu prym wiodą zwłaszcza zasilacze komputerowe. Te, jak i wszystkie pozostałe dostępne są w sklepie tme.eu. Dostępny jest tu też inny profesjonalny sprzęt elektroniczny!
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- tme.eu/pl

Czytaj także
-
Przewodnik zakupowy: Waga jubilerska
Waga jubilerska to niezastąpione narzędzie, nie tylko dla jubilerów, naukowców, farmaceutów, ale także dla pasjonatów precyzyjnych pomiarów...
-
Zasilanie awaryjne - układy UPS/agregat
Układy agregat prądotwórczy/UPS umożliwiają zasilanie bezprzerwowe, które charakteryzuje się zarówno dobrymi parametrami przełączeniowymi, jak i...
-
-
-
-