Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-06-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-06-27
Zasilacze - niezbędne w codziennym zastosowaniu
Zasilacze - niezbędne w codziennym zastosowaniu

Ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie różnych sprzętów elektronicznych bez zasilaczy. Dzięki nim wytwarzane jest napięcie niezbędne do zasilenia urządzenia. Co warto wiedzieć na ich temat?

 

Zasilacze - mnogość wyboru

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów zasilaczy - otwarte, do wbudowania, na szynę DIN, wtykowe, desktopowe, PoE, do laptopów, do LED, komputerowe, przetwornice samochodowe. Wszystkie one dostępne są pod adresem https://www.tme.eu/pl/katalog/zasilacze_112530/.

 

Zmiana wielkości napięcia - jakie są dostępne zasilacze?

Zasilacze można wyróżnić pod wieloma względami. Jednym z popularniejszych jest podział odnośnie zmiany wielkości napięcia. Mamy do dyspozycji zasilacze liniowe, impulsowe oraz beztransformatorowe. W pierwszym z wymienionych - zasilaczu liniowym - elementem dopasowującym jest transformator, odpowiedzialny za to, by przemienić napięcie do takiej wartości, żeby na wyjściu zasilacza uzyskać pożądane napięcie stałe. Zasilacze tego typu zasilane są z sieci elektroenergetycznej, służąc przeważnie do zasilania urządzeń o niskim napięciu.

Kolejny - zasilacz impulsowy - działa w oparciu o przetwornicę napięcia. Zapewnia dużą sprawność przekraczającą nawet 90%, co ma szczególnie znaczenie przy zasilaniu baterii lub akumulatora. Dużym plusem tego rodzaju zasilacza są jego małe rozmiary i niewielka masa, zwłaszcza jak porównamy je z zasilaczami transformatorowymi. Oferuje szeroki zakres napięcia wejściowego (od 100 do 240 V), wykazuje odporność na zakłócenia z sieci i na krótkie zaniki napięcia.

Ostatni z wymienionych - zasilacz beztransformatorowy, w którym, jak sama nazwa wskazuje, nie stosuje się transformatora. Zmniejszenie napięcia zachodzi na impedancji włączonej szeregowo z prostownikiem zasilacza.

 

Zasilacze - inny podział

Zasilacze można też podzielić ze względu na jakość napięcia wyjściowego. W tym zakresie wyróżniamy zasilacze stabilizowane i zasilacze niestabilizowanie.

Zasilacze stabilizowanie przeznaczone są do zasilania prądem o ustalonym napięciu, charakteryzując się dużą stabilnością stabilizowanego parametru. Do jego głównych elementów zaliczamy transformator (lub przetwornicę), prostownik z kondensatorem zbiorczym, stabilizator i filtr wyjściowy.

Zasilacz niestabilizowany służy do zasilania prądem stałym innych obwodów oraz urządzeń elektrycznych.

Poza tym warto wspomnieć o zasilaczach budowanych jako uniwersalne bądź specjalistyczne do konkretnych zastosowań Tu prym wiodą zwłaszcza zasilacze komputerowe. Te, jak i wszystkie pozostałe dostępne są w sklepie tme.eu. Dostępny jest tu też inny profesjonalny sprzęt elektroniczny!

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
tme.eu/pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także