Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-04-20 | Ostatnia aktualizacja: 2011-04-20
Zagraniczne koncerny zainteresowane polskimi elektrowniami jądrowymi

Zagraniczne koncerny zainteresowane polskimi elektrowniami jądrowymi
– Widzimy potencjalnych partnerów w Polsce w branży budowlanej i inżynierskiej – powiedział „Dziennikowi Gazeta Prawna” Anders Jackson, wiceprezes Westinghouse. – Z pewnością część podzespołów przyszłej elektrowni będziemy zamawiać u naszych światowych dostawców, ale od 60 do 70 proc. wartości dostaw będzie realizowanych na terenie Polski i przy pomocy polskich firm – przekonywał wiceszef koncernu.
Podobne obietnice o udziale polskiej branży przy realizacji elektrowni jądrowej składali wcześniej konkurenci Amerykanów. W lipcu PGE powinna rozpisać przetarg na dostawcę technologii do pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Oprócz Amerykanów kontraktem zainteresowany jest amerykańsko-japoński koncern GE Hitachi oraz francuski tandem: Areva i EDF. Szacunki PGE przewidują, że koszt budowy 1000 MW nie przekroczy 3,5 mld euro. Anders Jackson uważa jednak, że obecnie trudno oszacować koszty budowy elektrowni atomowej.
– Dopóki nie ma szczegółów inwestycji, nie wiemy, co zawierają szacunki PGE. Jeżeli odnoszą się do zaprojektowania i wybudowania elektrowni, to kwota 3,5 mld euro za 1000 MW brzmi rozsądnie – powiedział wiceszef koncernu.
Amerykanie obiecują wybudowanie w Polsce centrum produkcji komponentów dla elektrowni jądrowych budowanych w całym regionie. Westinghouse chce budować również elektrownię jądrową na Litwie. Czy fabryka zostanie zbudowana u nas, jeśli kontrakt trafi w ręce konkurencji? – W takim scenariuszu bardziej prawdopodobne jest, że fabryka stanie w innym miejscu – powiedział Jackson.
Połowa zadań przy budowie elektrowni to prace konstrukcyjne, takie jak betonowanie, zbrojenia, montaż. Amerykanie od kilku miesięcy przeglądają polską branżę wykonawczą w poszukiwaniu kooperantów. Z informacji dziennikarzy „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że menedżerowie i inżynierowie Westinghouse’a szybko porozumieli się z kadrą zarządzającą Energomontażu Północ, która to ma już doświadczenie przy budowie fińskiej elektrowni atomowej. Współpracą zainteresowane są także Polimex-Mostostal, Budimex, Elektrobudowa czy Erbud.
Niedawno w sejmowej komisji nadzwyczajnej rozpoczęły się prace nad rządowymi propozycjami ustawowymi, które mają dać prawne podstawy rozwoju energetyki atomowej.
– Standardy bezpieczeństwa powinny być najwyższe z możliwych i zawierać międzynarodowe doświadczenia – zapewnia Hanna Trojanowska, która jest pełnomocnikiem rządu ds. energetyki jądrowej.
Wyliczono, że do 2020 r. Polska potrzebuje co najmniej 8 tys. MW.
PRAWO
Rząd podejmie decyzję w sprawie budowy elektrowni
Zasady budowy polskiej elektrowni przedstawia Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Dokument zawiera dokładną informację na temat zadań, które będą realizowane do 2020 r., z perspektywą do 2030 r., niezbędnych do wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej. Do 30 czerwca 2011 r. rząd powinien zatwierdzić odpowiednie przepisy prawne niezbędne do rozpoczęcia działań dotyczących ustalenia lokalizacji i zawarcia kontraktu na budowę (do 31 grudnia 2013 r.). Kolejny rok przeznaczono na wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Contec S.A. pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych
Spółka Contec S.A., która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała blisko 50 mln zł (10 mln euro). Środki te...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-