Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-06-22   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-22
Zabezpieczenie instalacji PV
główne_1280.jpg.jpg
główne_1280.jpg.jpg


Instalacje fotowoltaiczne co raz częsciej pojawiają się w Polskim krajobrazie. Jest to związane między innymi z modą na bycie ekologicznym – wkońcu dzięki korzystaniu z fotowoltaiki przyczyniamy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarniarnych. Dodatkowo polski rząd wprowadził szereg projektów mających na celu dofinansowanie fotowoltaki. Można tu wymienić program Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Instalacja fotowoltaiczne to dosyć spory wydatek, dlatego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie instalacji, dzięki czemu ochronimy ją przed uszkodzeniem w wyniku przepięć czy wyładowań atmosferycznych.

Wielu instalatorów zapomina o tym, by odpowiednio zabezpieczyc instalację fotowoltaiczna, wykorzystując niewiedzę inwestora, który wkońcu na fotowoltaice nie musi się znać.

Co trzeba zrobić, żeby odpowiednio zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Przede wszystkim należy w taki sposób zabezpieczyć instalacje fotowoltaiczną aby była ona zgodną z europejskimi normami dotyczącymi bezpieczeństwa instalacji PV. Czasami zdarza się, że instalatorzy nie są na bieżąco ze zmianami, co może być tragiczne wskutkach zarówno dla inwestora jak i dla niego samego. Inwestor nie otrzymując odszkodowania z tytułu uszkodzenia fotowoltaiki zwróci się do instalatora o sfinansowanie nowej instalacji fotowoltaicznej.

Częste błędy w zabezpieczeniu instalacji PV

Instalatorzy zapominają odpowiedniej ilości ograniczników przepięć, jeżeli odleglość od modułów do falownika jest większa niż 1 m. Często zdarza się zamiast ograniczników 3-polowych, stosują ograniczniki 1-polowe, które mogą być za słabę by odpowiednio zabezpieczyć naszą instalację fotowoltaiczną.

Instalatorzy często stosują tez zbyt dużą liczbę bezpieczeników topikowych – tylko po to by więcej zarobić na danej instalacji fotowoltaicznej, wykorzystując przy tym niewiedze inwestora. Nie wpływa to na poziom bezpieczeństwa fotowoltaiki, ale powoduje, wzrost kosztów całej inwestycji.

Co zrobić, żeby uniknąć błedów w zabezpieczeniu instalacji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim nie wybieraj firmy, której nie znasz bądź nie ma o niej opinii w internecie. Najlepiej popytaj wśród znajomych bądź rodziny czy znają firmę, którą zajmuje się fotowoltaiką. Możesz też skorzystać z gotowych rozwiązań przygotowanych przez sklepy elektryczne z aparaturą fotoinstalacyjną. Dobrym przykładem takiego sklepu jest Doktorwolt, który w swojej ofercie posiada zarówno zabezpieczenia do instalacji fotowoltaicznej jak i gotowe rozdzielnie PV do zabezpieczenia instalacji od strony AC i DC.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Doktorvolt
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.