
Samonapędzający się ciekły metal może przyczynić się do powstania elastycznej elektroniki. Dynamiczne i konfigurowalne obwody już niedługo mogą więc stać się rzeczywistością.
W pracach nad elastycznymi komponentami elektronicznymi badacze inspirują się głównie komórkami biologicznymi. Takie struktury mogłyby niezależnie poruszać się i tworzyć konkretne obwody w zależności od potrzeb.
Uwagę naukowców skupiają głównie stopy galu, które są topliwe w niskiej temperaturze, a ich krople posiadają dobrze przewodzący rdzeń i półprzewodnikową otoczkę tlenkową. Takie stopy są przedmiotem badań profesora Kourosha Kalantara-Zadeha z australijskiego RMIT University.
Uczony umieścił krople metalu w roztworze wodnym, który stanowi doskonałe medium do swobodnego poruszania się stopu. Płyn zawierający określone jony łamie symetrię pomiędzy nim a metalem, umożliwiając przemieszczanie się metalu w trzech kierunkach.
Dotychczas naukowcy nie znali przyczyn tego ruchu, jednak po dogłębnej analizie okazało się, że odpowiednio dobierając skład chemiczny roztworu, możliwe jest zmuszenie metalu do przyjmowania określonego kształtu lub podążania w konkretnym kierunku bez potrzeby wywierania zewnętrznych bodźców mechanicznych, elektronicznych czy optycznych.
Wraz ze swoim zespołem profesor Kalanta-Zadeh skonstruował na podstawie swojego odkrycia proste przełączniki i pompy. Obecnie trwają badania nad utworzeniem bardziej zaawansowanych konstrukcji.
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Presostaty SUCO z nową ochroną przed nadciśnieniem
Wyprodukowane w Niemczech presos taty marki SUCO są obecne niemal w każdej gałęzi przemysłu, w której ciśnienie pneumatyczne lub hydrauliczne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-