
W pierwszym roku eksploatacji zbiornik magazynujący energię termalną zaoszczędził 4232 tony emisji dwutlenku węgla. Wielokrotnie nagradzana australijska „bateria wodna" zasilana energią słoneczną została okrzyknięta ogromnym sukcesem, a Uniwersytet Sunshine Coast (USC) ujawnił, że system wygenerował ponad 3 GWh energii elektrycznej w ciągu pierwszych 12 miesięcy działania.
Zbiornik do magazynowania energii cieplnej, znajdujący się na głównym kampusie USC, jest zasilany przez system fotowoltaiczny o mocy 2,1 MW, który wytwarza wystarczającą ilość energii do schłodzenia 4,5 megalitra wody, działając jako bateria o mocy 8 MW, a schłodzona woda jest magazynowana i wykorzystywana do klimatyzacji. Ta jest natomiast największy odbiorca energii elektrycznej na kampusie.
Lokalna firma zbudowała trzypiętrowy zbiornik wodny i zainstalowała ponad 6500 paneli słonecznych na dachach kampusu i konstrukcjach parkingów. W pierwszym roku eksploatacji pozwoliło to zaoszczędzić 4 232 tony emisji CO2.
Z danych przedstawionych przez uniwersytet wynika, że system wygenerował ponad 3 GWh energii słonecznej do wykorzystania w kampusie Sunshine Coast, a dodatkowe 2 GWh energii elektrycznej trafiło do sieci energetycznej Queensland.
System przekroczył oczekiwania w pierwszym roku eksploatacji i przyciągnął światową uwagę dzięki innowacyjnemu, ekologicznemu podejściu.
Oczekuje się, że system pozwoli zaoszczędzić ponad 100 000 ton emisji dwutlenku węgla w ciągu 25 lat, co odpowiada 525 średnim australijskim domom w tym samym okresie. Zapewni on oszczędności w wysokości 100 milionów dolarów.
Firma która podpisała umowę na eksploatację i utrzymanie infrastruktury, sprzedaje energię wytworzoną przez system z powrotem do uczelni po cenie niższej niż rynkowa.
USC to pierwszy uniwersytet w Australii, który zainstalował baterię wodną zasilaną ze źródeł odnawialnych. W pierwszym pełnym roku działania system wygenerował ponad 3 GWh energii słonecznej dla naszego kampusu, co stanowi ponad 34% całkowitej wymaganej energii elektrycznej.
Z roku na rok niekonwencjonalne źródłą energii stają się coraz tańsze co stymuluje ich dalszy, szybki rozwój.
(SW)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pv-magazine.com; Grafika: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Broken_Hill_solar_plant_aerial.jpg

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
PROTEC automatyzuje zarządzanie budynkiem dzięki zenon
Producent systemów sterowania i automatyki PROTEC wdraża platformę oprogramowania zenon w ramach projektów automatyzacji dla swoich...
-
-
-
-