Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-06-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-06-18
WiTricity - bezprzewodowa transmisja energii
WiTricity - bezprzewodowa transmisja energii
WiTricity - bezprzewodowa transmisja energii
Naukowcy z MIT zademonstrowali swoje najnowsze dziecko, technologię ‘WiTricity’. Nazwa ta jest skrótem od wireless electricity (elektryczność bezprzewodowa). Projekt powstał przy współudziale Departamentu Inżynierii Elektrycznej i Nauk Komputerowych, Departamentu Fizyki oraz Instytutu Nanotechnologii Wojskowych.

I choć pomysł bezprzewodowego przesyłu energii ze źródła do odbiornika nie jest nowy i dawno już opuścił karty powieści science fiction, dotychczasowe metody były wysoce niedoskonałe. Ani promieniowanie elektromagnetyczne (fale radiowe), ani tym bardziej przesył przy pomocy lasera nie nadają się do szerszych zastosowań, gdyż mają one bardzo niską sprawność i są wręcz niebezpieczne.

Pomysł bezprzewodowego przesyłania energii z jego źródła do urządzenia nowy nie jest, ale do tej pory działające na takiej zasadzie urządzenia mogliśmy podziwiać głównie w filmach typu "Star Trek", czy też na kartach książek science-fiction. Naukowcy z Massachusets zorganizowali pokaz, podczas którego energia została przesłana z generatora do 60W żarówki na odległość dwóch metrów.

‘WiTricity’ opiera się na zjawisku rezonansu magnetycznego. Dwa urządzenia mające tę samą częstotliwość rezonansową mogę między sobą przesyłać energię praktycznie nie oddziałując na otoczenie. Naukowcy opisywali to rozwiązanie, przywołując przykład pokoju, w którym znajduje się 100 kieliszków wina, każdy w innym stopniu napełniony płynem, a więc każdy posiadający inną częstotliwość rezonansową. Jeśli śpiewak operowy przebywający w tym pokoju wydałby z siebie odpowiednio głośny ton o określonej częstotliwości, to kieliszek wina, który posiadałby identyczną częstotliwość rezonansu, skumulowałby jego energię i mógłby nawet eksplodować. Dźwięk natomiast w żadnym stopniu nie wpłynąłby na inne kieliszki.

Pokaz zakończył się sukcesem, jednakże technologia ta jest, póki co, w powijakach. Wciąż pozostaje do pokonania wiele trudności, jednakże autorzy podkreślają, że nie ma już dziś przeszkód, których nie dałoby się pokonać.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PC World
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także