
Brytyjski BREEAM i amerykański LEED to najpopularniejsze certyfikaty potwierdzające zmniejszone zużycie energii przez budynki w stosunku do tradycyjnych obiektów. W Polsce znajdziemy około 200 takich budowli. Co ciekawe, 75% nowopowstających inwestycji komercyjnych jest w trakcie starań o uzyskanie któregoś z nich.
Zanim jednak polskim deweloperom uda się je zdobyć, jednostki certyfikujące dokładnie przeanalizują zużycie mediów, warunki pracy, wykorzystane materiały budowlane, dostęp do komunikacji publicznej, czy historię budowlaną działki, na której realizowana jest inwestycja. Punktowany jest ponadto przyjazny stosunek do rowerzystów, którzy oprócz parkingu dla bicykli mogą liczyć na instalowane coraz częściej w polskich budynkach prysznice czy szafki.
Proces certyfikacji jest długi, dlatego o jego przyznanie zabiega się od samego początku inwestycji. Sama certyfikacja składa się wtedy z dwóch etapów, na które osobno przyznawane są potwierdzenia zgodności - projektowej i wykonawczej.
Cieszy fakt, że w Polsce coraz częściej kładzie się nacisk na realizację inwestycji według standardów przyjaznych optymalizacji energetycznej. Oprócz rewelacyjnych skutków dla środowiska poprawia to standard życia nas samych, a także kulturę nowoczesnego polskiego budownictwa.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Raporty rynkowe
- Źródło:
- propoertynews

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-