Były minister Jerzy Buzek analizuje problemy energetyki polskiej

Analiza naszej efektywności energetycznej nie pozostawia złudzeń. Źródła odnawialne są ważne głównie ze względu na zobowiązanie unijne. Nie możemy jednak całkowicie zrezygnować z węgla, bo to jedyny surowiec energetyczny, jaki mamy w dużych ilościach. Do jego wydobywania niezbędne jest jednak wykorzystanie czystych technologii, które oferują ekologiczne i bezpieczne rozwiązania. Węgiel i gaz z łupków są podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego.
Ponadto należy inwestować we wspólny rynek energii, ponieważ umożliwia on zmniejszenie cen w wyniku konkurencji producentów i dostawców na tym rynku. W obecnej sytuacji warto renegocjować długoterminowe kontrakty gazowe, w których cena gazu zależy od wartości ropy. Ropa na świecie jest wciąż kosztownym towarem, a gaz ostatnio znacznie tańszy.
Jeśli chodzi o elektrownię jądrową, zdaniem J.Buzka jest ona wciąż w polskim zasięgu, a jej realizacja to bezsprzeczny skok cywilizacyjny i technologiczny w wielu innych dziedzinach. Musimy się przygotować do podjęcia najpóźniej w 2016 r. ostatecznej decyzji o jej budowie.
Energetyka odnawialna powinna koncetrować się stopniowo na mikroźródłach. Sami obywatele, prosumenci, mogą produkować energię. Dzięki temu będą mieli ciepło i energię elektryczną na swoje potrzeby i dodatkowo będą czerpać zyski, sprzedając nadwyżki do sieci. Jednak w tym celu potrzebna jest przyjazna ustawa o odnawialnych źródłach energii. Potrzeba też jak najszybszego zakończenia prac nad ustawą korytarzową, związaną z budową sieci elektroenergetycznych, a także gazowych – wyjaśnia były premier J.Buzek
W celu rozpowszechnienia własnych technologi OZE niezbędne są ulgi inwestycyjne i zachęty operacyjne. Należy zagwarantować odbiór nadmiaru produkowanej energii, przyłączanie do sieci, która ten nadmiar energii odbiera. Wspólnota Europejska bez wahania współfinansuje takie inwestycje, a zwłaszcza domy pasywne, prawie niepobierające energii z zewnątrz.
Państwo musi inwestować głównie w efektywność energetyczną. Państwo powinno stworzyć takie warunki, aby prywatni inwestorzy zechcieli finansować OZE. Najważniejsza jednak jest budowa sieci elektroenergetycznych, bez których odnawialne źródła energii nie mogą być używane na większą skalę. Jest to niezbędne zwłaszcza na terenach wiejskich. Dodatkowo jeszcze trzeba zainstalować elastyczne moce wytwórcze, przede wszystkim bloki energetyczne na gaz ziemny, które można szybko włączyć, gdy wiatr przestaje wiać lub słońce świecić. To właśnie konieczność rozbudowy tych sieci i zapasowych bloków energetycznych zwiększa koszty wprowadzania OZE.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- forsal.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-