Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-01-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-01-20
Wciągarki elektryczne - jak wybrać odpowiednie do planowanych zastosowań?
Źródło: eurotech.me
Źródło: eurotech.me

Przemieszczanie ładunków o dużym ciężarze na terenie zakładów przemysłowych czy hal magazynowych wymaga zastosowania wydajnych elektrowciągów. W artykule opisujemy, jak wybrać wciągarki elektryczne odpowiednie do planowanych zastosowań.

 

Nie tylko obiekty przemysłowe i magazynowe, lecz również hale przeładunkowe, place budowy czy porty towarowe – to miejsca, gdzie wciągarki elektryczne łańcuchowe i linowe pomagają w transporcie ciężkich ładunków. Użytkownicy mają do wyboru urządzenia zasilane jednofazowo i trójfazowo. Poszczególne modele wyciągarek elektrycznych różnią się rozmaitymi parametrami. Na które aspekty techniczne należy zwrócić uwagę?

Wieloletnia współpraca z branżą logistyczną, budowlaną i przemysłową pozwala nam stwierdzić, że wybór wciągarki elektrycznej linowej lub łańcuchowej musi uwzględniać wszystkie parametry urządzenia. Do takich właściwości należy m.in. udźwig, prędkość podnoszenia, funkcja transportu poziomego oraz inne parametry, specyficzne dla danej klasy maszyn czy konkretnego producenta.

Należy pamiętać, że dobór nieodpowiedniej wciągarki sprawi, że będzie ona nie tylko niepraktyczna, lecz również niebezpieczna. Właśnie dlatego przygotowaliśmy artykuł, w który podpowiadamy, jak wybrać wciągarkę elektryczną dopasowaną do potrzeb użytkownika.

 

Wciągarki elektryczne o zasilaniu jednofazowym oraz trójfazowym

Jednym z głównych parametrów wciągników jest sposób zasilania mechanizmu podnoszenia. Wyróżniamy wciągarki elektryczne o zasilaniu jednofazowym 230V oraz trójfazowym 400V.

Pierwsze z nich – wciągarki jednofazowe – są bardzo popularne ze względu na powszechną dostępność sieciowego zasilania 230V oraz brak potrzeby wykonywania odbioru przez Urząd Dozoru Technicznego w przypadku urządzeń o nośności nieprzekraczającej 1000 kg.

Drugą grupą są trójfazowe wyciągarki elektryczne linowe i łańcuchowe. Urządzenia zasilane napięciem 400V są nieco bardziej skomplikowane i podlegają obowiązkowemu odbiorowi urzędu UDT już przy udźwigu przekraczającym 250 kg.

Jednocześnie trójfazowe wyciągarki cechują się dużo większą trwałością oraz wydajnością w porównaniu z modelami zasilanymi napięciem jednofazowym 230V.

 

Wciągarki elektryczne łańcuchowe oraz linowe

Kolejny podział dzieli opisywane przez nas urządzenia transportu bliskiego na wciągarki elektryczne łańcuchowe oraz linowe. Zastosowany rodzaj nośnika transportowego to również kolejny z ważnych aspektów wyboru wyciągarki.

Modele wyposażone w łańcuch zapewniają zazwyczaj dłuższą żywotność, jednak wymiana samego łańcucha jest dużo droższa niż liny. Decydując się na wybór, należy wziąć zatem pod uwagę koszty i intensywność eksploatacji.

 

Udźwig

Nośność stanowi jeden z podstawowych parametrów użytkowych elektrycznej wciągarki linowej oraz łańcuchowej. Informuje użytkownika o maksymalnym ładunku, jaki jest w stanie bezpiecznie i efektywnie podnieść urządzenie.

W praktyce udźwig powinien być równowartością 120-150% masy największego ładunku, jaki planujemy podnosić lub przenosić przy pomocy wciągnika elektrycznego.

 

Prędkość podnoszenia

Szybkość, z jaką wciągarka jest w stanie podnieść zamocowany na końcu liny lub łańcucha obiekt, to następny z podstawowych parametrów wyciągarek elektrycznych. Nasze doświadczenie pokazuje, że warto wybrać tzw. modele dwubiegowe.

Oferują one dwie prędkości podnoszenia – dużą i małą. Wolny bieg jest stosowany do precyzyjnego pozycjonowania przedmiotów, natomiast szybszy, do standardowych prac transportowych.

 

Możliwość poziomego transportu ładunków

W wielu sytuacja przydatna będzie również możliwość poziomego transportu ładunków. Taką funkcję oferują użytkownikom wybrane wciągarki elektryczne. Jeżeli planujemy zakup urządzenia bez takiej możliwości, to warto sprawdzić, czy istnieje w przyszłości możliwość modernizacji wciągarki linowej lub łańcuchowej poprzez zakup i montaż dodatkowego wózka jezdnego. Dzięki temu zyskamy możliwość rozbudowy funkcji bez wymiany wyciągarki.

 

Wciągarka elektryczna ze sterowaniem radiowym

Z doświadczenia wiemy, że tradycyjne sterowanie przewodowe nie sprawdza się w miejscach, gdzie urządzenia transportu bliskiego są zamocowane wysoko. Ponadto przewodowa kontrola może determinować potrzebę pracy operatora w strefie narażonej na upadek ładunku.

Z tego powodu polecamy urządzenie z możliwością zdalnego nadzoru, jakim jest nowoczesna wciągarka elektryczna ze sterowaniem radiowym.

 

Pozostałe parametry wciągarek elektrycznych

Zasilanie, lina nośna czy łańcuch, maksymalny udźwig oraz prędkość podnoszenia i możliwość poziomego transportu ładunków to niejedyne aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę rozważając zakup. Jakie są pozostałe parametry wciągarek elektrycznych?

  • Moc silnika – wydajny, mocny napęd elektryczny wciągarki łańcuchowej lub linowej to gwarancja płynnej i niezawodnej pracy przez wiele godzin. Warto zwrócić uwagę na urządzenia z innowacyjnym silnikiem indukcyjnym.
  • Dopuszczalne warunki pracy – możemy spotkać podział na (S1) pracę ciągłą i obciążenie stałym momentem, (S2) dorywczą pracę urządzenia i (S3) pracę cykliczną przerywaną z procentowym stosunkiem czasu pracy do całego cyklu (np. S3-20%).
  • Obecność dodatkowego zblocza – element pozwala nawet na dwukrotne zwiększenie udźwigu maszyny. Jego działanie jest oparte na obrocie krążków linowych, po których przesuwane jest cięgno.
  • Wbudowany hamulec – awaryjny mechanizm hamowania wciągarki elektrycznej nie tylko zabezpiecza ładunek przed upadkiem i zbyt szybkim ruchem pionowym, lecz również pozwala na bezpieczne zatrzymanie ruchu w dowolnym momencie.
  • Opcjonalny wózek jezdny – obecność dodatkowego wózka umożliwia realizację ruchu poziomego, dzięki czemu wciągarka elektryczna może służyć zarówno do podnoszenia, jak i przenoszenia obiektów w płaszczyźnie poziomej.
  • Mechanizmy zabezpieczające – ochrona przed przegrzaniem i przeciążeniem silnika elektrycznego czy zerwaniem liny lub łańcucha to bardzo ważne aspekty, na które również warto zwrócić uwagę podczas zakupu wyciągarki.
  • Gwarancja urządzenia – elektrowciąg z wieloletnią gwarancją to pewność dla nas w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności. Oczywiście gwarancja nie zwalnia z obowiązku przeprowadzania kontroli UDT w określonych sytuacjach.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą w doborze wciągarki elektrycznej odpowiedniej do realizacji planowanych zadań. W ostatnim akapicie opiszemy, na jakie urządzenia transportu bliskiego warto skierować uwagę na etapie zakupu sprzętu.

 

Renomowani producenci wciągarek elektrycznych

Na polskim rynku można spotkać wielu renomowanych producentów wciągarek elektrycznych – marki Kito, Yale czy Gebuwin. Warto wspomnieć, że wciągarki Kito LB są stosowane m.in. przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska. Wysokiej jakości wyroby zostały również docenione przez Japońskie Towarzystwo Inżynierów Mechaników i w 2019 roku wyróżnione specjalną nagrodą „Excellent Product Awards”.

Jeżeli szukasz sprawdzonego dostawcy niezawodnych urządzeń transportu bliskiego, to pamiętaj, że wciągarki elektryczne w ofercie Eurotech są dostępne w atrakcyjnych cenach. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci w doborze produktu dopasowanego do Twoich potrzeb.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
eurotech.me
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także