
Już 1 lutego ruszy kolejna inwestycja Polskiej Grupy Energetycznej. W Opolu za ponad 11 miliardów złotych zostanie wybudowana elektrownia węglowa. Decyzja jest w dużej mierze zasługą polityków.
O tym, kto będzie wykonawcą dowiedzieliśmy się już ponad rok temu w organizowanym przez PGE przetargu. W budowę nowej siłowni zaangażowane miało być konsorcjum składające się z Rafako, Polimeksu oraz Mostostalu Warszawa. W związku z kłopotami finansowymi rolę poddostawcy przejmie Alstom, dzięki któremu za 4,5 roku powinno udać się wybudować dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 1,8 gigawata.
W ostatnich miesiącach budowę elektrowni stawiano pod znakiem zapytania. Wątpliwości budzi jej opłacalność. Elektrownia ma kosztować 11,6 miliarda złotych.
Ostry spór z politykami doprowadził nawet do odejścia byłego prezesa PGE, Krzysztofa Kiliana. Ostatecznie Donald Tusk postawił na swoim, widząc w nowej inwestycji wielki potencjał, który pozwoli Polsce zwiększyć poziom bezpieczeństwa energetycznego.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Rola nowoczesnej diagnostyki w prognozowaniu remontu turbin parowych
Diagnostyka każdej eksploatowanej maszyny polega na bieżącej ocenie stanu technicznego łącznie z ustaleniem źródeł niedomagań i przyczyn stanów...
-
-
-