
Na terenie krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego powstał doświadczalny system fotowoltaiczny. Pozwoli on Wydziałowi Inżynierii Produkcji i Energetyki na realizację wielu badań w tamtejszym laboratorium, dzieląc się przy tym nadmiarem energii z krajową siecią energetyczną.
System podzielony jest na część stacjonarną i nadążną (śledzącą ruch słońca). Część stacjonarna wykorzystuje trzy rodzaje paneli. Są to moduły poli- oraz monokrystaliczne oraz cienkowarstwowe bezkrzemowe panele wykonane w technologii CIGS. System nadążny wykorzystuje, póki co te ostatnie, jednak podczas eksploatacji planowane są eksperymenty z innymi typami. System wyposażony jest w układ pomiarowy, który pozwoli na optymalizację produkcji energii elektrycznej.
Uczelnia podpisała umowę na dystrybucję energii z firmą Tauron, dzięki czemu obiekt będzie częściowo sam finansował badania z nim związane. W ciągu roku powinien wygenerować energię na poziomie13 tysięcy kWh.
Inwestycja sfinansowana została z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- gazeta

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przeglądy i badania okresowe aparatury zabezpieczeniowej i układów...
Tematyką referatu są badania okresowe urządzeń i układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Obecnie układy wyprowadzenia mocy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-