
Działanie większości urządzeń elektronicznych polega obecnie na przepływie elektronów. Jednak społeczność naukowa wciąż poszukuje nowych sposobów zrewolucjonizowania przechowywania danych. Takim sposobem może okazać się spintronika, której jednym z aspektów jest wykorzystanie prądu spinowego do manipulowania domenami i ich ścianami. Urządzenia te mogą wytwarzać mniej ciepła przy mniejszym zużyciu energii.
W swoich najnowszych badaniach naukowcy z Berkeley Lab's Molecular potwierdzili istnienie chiralności w regionach przejściowych między sąsiednimi domenami magnetycznymi, które mają przeciwne spiny. Być może uda się wykorzystać tę właściwość w celu kontrolowania domen magnetycznych i przekazywania zer i jedynek, jak w konwencjonalnej pamięci komputera.
Nowoczesne obwody komputerowe zwykle wykorzystują płytki krzemowe oparte na krystalicznej postaci krzemu, która ma regularną, uporządkowaną strukturę. W tym najnowszym badaniu jako próbki zostały użyte bezpostaciowe stopy gadolinu i kobaltu. Umieszczono je pomiędzy ultracienkimi warstwami platyny i irydu, o których wiadomo, że silnie wpływają na sąsiednie spiny.
Dzięki eksperymentowi ujawniono dominującą chiralność w tych ścianach domen, które mogłyby zostać odwrócone na przeciwne. Taki mechanizm przerzucania jest kluczową technologią wspomagającą spintronikę i inne dziedziny badań, które są oparte na właściwości spinów elektronu. Naukowcy chcieli zindentyfikować właściwą grubość, stężenie pierwiastków oraz inne czynniki wpływające na ten chiralny efekt.
W tym celu zespół zarejestrował unikalną technikę mikroskopii elektronowej o wysokiej rozdzielczości w Berkeley Lab's Molecular Foundry i przeprowadził eksperymenty w tak zwanym trybie obserwacji Lorentza, aby zobrazować właściwości magnetyczne próbek materiału. "Ta wysoka rozdzielczość pozwoliła nam zobaczyć chiralność w ścianach domen, przejrzeliśmy cały stos materiałów" - powiedział Peter Fischer, współprowadzący badanie.
Fischer zauważył również, że coraz bardziej precyzyjne tego typu, wykorzystujące na przykład wiązki elektronów i promieniowanie rentgenowskie, umożliwiają naukowcom badanie złożonych materiałów, które nie mają dobrze zdefiniowanej struktury. "Nowe właściwości i odkrycia mogą dość często występować w interfejsach materiałów, dlatego pytamy: co dzieje się, gdy kładziesz jedną warstwę obok drugiej i jak wpływa to na tekstury spinowe, które są magnetycznym krajobrazem orientacji spinowych? "
Uzyskane w mikroskopii Lorentza wyniki wprowadzono do algorytmu matematycznego, dostosowanego przez naukowców w celu zidentyfikowania typów ścian domen i ich chiralności. Kolejnym wyzwaniem była optymalizacja wzrostu próbki w celu uzyskania efektów chiralnych przy użyciu konwencjonalnej techniki znanej jako rozpylanie. Algorytmy te mogą teraz zostać zastosowane do całego zestawu materiałów w przyszłych badaniach.
Zespół żywi nadzieję, że ta praca przyczyni się do rozwoju rozwiązań związanych z orbitroniką spinową, w których tekstury spinowe mogą potencjalnie zastąpić propagację małych ścian domen w materiale i doprowadzić do mniejszego i szybszego przetwarzania danych urządzenia o niższym zużyciu energii niż urządzenia konwencjonalne.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newscenter.lbl.gov; phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-