
Nowy, bezemisyjny palnik katalityczny do ogrzewania pojazdów elektrycznych i hybrydowych został opracowany przez Zemission w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Urządzenie to ma promować pojazdy elektryczne (EV) poprzez zwiększenie ich zasięgu jazdy.
Z każdym dniem popularność pojazdów elektrycznych i hybrydowych (PHEV) rośnie. Do roku 2020 ma ich zostać zbudowanych ok. 3 milionów, a do 2025 20 milionów. Stwarza to zapotrzebowanie na grzejniki zasilane paliwem lub energią elektryczną, które mogłyby ogrzać wnętrze, zwłaszcza w zimnym klimacie. Jednak obecnie dostępne grzejniki wytwarzają poziomy emisji, które nie są zgodne z obowiązującymi przepisami. Wadę mają również grzałki elektryczne, gdyż zużywając baterię, zmniejszają zasięg pojazdu.
Rozwiązać ten problem ma finansowany ze środków UE projekt Horizon 2020 z-BURN. Popularyzuje on nowatorski palnik opracowany przez szwedzką firmę Zemission. Koordynator projektu Anders Vestin powiedział: "Opracowaliśmy i przetestowaliśmy opatentowane urządzenie, które jest proste, ciche, może być zasilane dowolnym płynnym biopaliwem i oferuje najwyższą wydajność przy zerowej emisji".
Palnik opiera swoje działanie na katalitycznym spalaniu, czyli utlenianiu paliwa węglowodorowego w obecności katalizatora i w podwyższonej temperaturze. Nie ma płomienia, a tlenki azotu nie powstają ze względu na to, że temperatura jest stosunkowo niska. Palnik może być używany w niezależnych grzejnikach, co pozwala uniknąć zwiększonych emisji i szybkiego wyczerpywania się akumulatorów w przypadku gotowych pomocniczych grzejników. Koszt projektu to ponad 70 tysięcy euro.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- techxplore.com; cordis.europa.eu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-