Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-03-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-03-29
UE: centralizacja bezpieczeństwa jądrowego
UE: centralizacja bezpieczeństwa jądrowego

Ponad rok po katastrofie w Fukushimie Europejscy regulatorzy bezpieczeństwa jądrowego ciągle poszukują sposobów na zwiększenie marginesów bezpieczeństwa, dzięki którym można zwiększyć stabilność elektrowni.

Ta opinia doprowadziła do spekulacji dot. nowego prawodawstwa. Przepisy mogą być sporządzone, tak aby powstało jedno, scentralizowane unijne prawo jądrowej oraz sposoby jego egzekwowania.

Wcześniej można było sądzić, że plany UE zakładają zaostrzenie marginesów bezpieczeństwa. Liczyliśmy się z taką możliwością, która ma na celu zwiększenie wydajności elektrowni - powiedział Andrej Stritar, przewodniczący Europejskiej Grupy Regulatorów Bezpieczeństwa Jądrowego, na Europejskim Spotkaniu Forum Nuklearnym zorganizowanym przez Marketforce i ASI. "Jest to całkowita zmiana dotychczasowej filozofii", napisał potem The Utility Week.

Zdaniem Stritara dobrowolne testy stresowe w elektrowniach atomowych nie muszą prowadzić do scentralizowania europejskich regulacji i egzekwowania. Wydaje się jednak, że kilka rządów ma jednak zamiar scedować scedować swoją suwerenność bezpieczeństwa nuklearnego.

Możliwe jest stworzenie jednolitych i obowiązujących wszystkich aktów prawnych, które nie będą jedynie zbiorem podstawowych zasad. Taki proces wymaga jednak czasu.

Inne możliwości zakładają zharmonizowane licencjonowanie zakładów i działań, ujednolicenie zasilania awaryjnego i krajowych organów regulacyjnych o większej mocy i odpowiedzialności.

UE popiera także oddolne inicjatywy w zakładach, które są lepsze niż narzucone odgórnie zmiany.

Wyniki testów stresowych są obecnie analizowane. Komisja Europejska przedstawi wyniki swojej pracy w czerwcu.


(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
powerengineeringint.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także