
Fairbank to miasteczko na Alasce, nad którym już niedługo zawiśnie... turbina wiatrowa. Z wysokości prawie pół kilometra nad ziemią wypełniony helem balon z zamontowaną wewnątrz prądnicą będzie przesyłał prąd w ramach projektu BAT (Bouyant Airborne Turbine).
Projekt wykonany został przez MIT-owki spin-off, firmę Altaeros. Po uruchomieniu elektrowni, naukowcy chcą przez półtora roku badać swoje teoretyczne wyliczenia, według których stworzona przez nich turbina wyprodukuje dwa razy więcej energii niż podobnych rozmiarów konstrukcja osadzona na ziemi. Wszystko to dzięki panującym na dużej wysokości korzystnym dla pozyskiwania energii warunkom atmosferycznym.
Niestety, według Altaeros kilowatogodzina energii pozyskanej w ten sposób będzie czterokrotnie droższa niż wyprodukowana na tradycyjnej farmie wiatrowej. Jednak, jak wiadomo, nie wszędzie można takie farmy wybudować, więc BAT stanowi alternatywę dla generatorów spalinowych wykorzystywanych w odległych częściach świata.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
lak luk
W.J nie bądż przemądrzały głupi nie zauwarzy a mądry powie że tak ma być ha.ha.
W.J.
Nie pisze się półtorej roku, lecz półtora roku