
Akcelerator cząstek stałych PETRA III w Hamburgu będzie oprzewodowany kablami zaprojektowanymi w krakowskim zakładzie Tele-Foniki. Polski producent kabli zaprojektował je specjalnie do tego celu.
Prezes zarządu firmy, Ryszard Plich podkreślił, że inżynierowie w jego firmie nie boją się takich wyzwań. Kable wykorzystane przez niemieckich naukowców są oparte na giętkiej żyle miedzianej klasy 5, która otoczona jest specjalnymi mieszankami izolacyjno-powłokowymi. Przed jego konstruktorami stało ponadto nie lada zadanie. Musieli oni bowiem spełnić wysokie wymagania związane z nietypową aplikacją, na które składa się niepalność, brak emisji dymu i gazów, odporność na olej, radiację, ozon oraz promieniowanie ultrafioletowe.
Laboratorium w Instytucie Badawczym DESY, w którym znajduje się synchrotron pozwala na korzystanie z jego zasobów naukowcom z całego świata, w tym z Polski.
W 2016 roku Niemcy planują oddać do użytku dwukilometrowy akcelerator liniowy oraz laser XFEL (X-ray free-electron laser). To drugie urządzenie pozwoli badać między innymi zachowanie pojedynczych atomów podczas reakcji chemicznych. W obu konstrukcjach wykorzystano kable polskiej firmy.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-
-