Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-02-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-02-02
Technologia OLED w motoryzacji

Przezroczyste dachy samochodowe w nowym oświetleniu

Technologia OLED w motoryzacji

Firmy BASF i Philips pracują nad nową technologią OLED (Organic Light Emitting Diode), stopień zaawansowania tych badań jest na tyle wysoki, że pozwala na zastosowanie tej innowacji w praktyce. System OLED można zintegrować z dachami samochodów. Wyłączone diody OLED są przezroczyste, dzięki czemu widoczność jest nieograniczona. Jedno naciśnięcie przycisku pozwala oświetlić wnętrze pojazdu. Ta koncepcja zastosowania oświetlenia OLED w dachach samochodów to efekt wieloletniej współpracy firm BASF i Philips.

Takie rozwiązanie oferuje nie tylko nowe ścieżki w budowie pojazdów, ale także innowacyjne możliwości w zakresie projektowania. Możliwe jest już stworzenie konstrukcji warstwowej, która składa się z przezroczystych diod OLED i ogniw słonecznych.

"To połączenie daje kierowcy jedyne w swoim rodzaju poczucie otwartej przestrzeni. W ciągu dnia wytwarza energię elektryczną, a w nocy przezroczyste i bardzo wydajne diody OLED wydzielają przyjemne, ciepłe światło" - mówi dr Felix Görth, kierownik działu ds. organicznych diod świetlnych i organicznych ogniw fotowoltaicznych w firmie BASF Future

Od 2006 r BASF i Philips ściśle współpracują w ramach projektu „OLED 2015” zainicjowanego przez Federalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki (BMBF). BASF przygotowuje materiały chemiczne i organiczne np. barwniki. Philips wykorzystuje je później do opracowywania i produkcji diod OLED. Wspólne działanie pozwoliło na opracowanie tego innowacyjnego oświetlenia do samochodów.

Diody OLED to oświetleniowa rewolucja, jej zalety to duża wydajność energetyczna oraz nowe rozwiązania z zakresu projektowania. Diody OLED stanowią cienkie na 1,8 mm źródła światła, które mogą być także przezroczyste. Rozproszone światło powstaje na ich całej powierzchni. Dzięki temu są przyjazne dla użytkownika, ponieważ nie oślepiają i nie rzucają ostrych cienie w przeciwieństwie do starszych punktowych źródeł światła.

Inicjatywa "OLED 2015" Federalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki

W styczniu 2010 r. rozpoczął sie wspólny projekt "TOPAS 2012" Jest to druga faza inicjatywy "OLED 2015" Federalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki. Skrót TOPAS znaczy "Tausend Lumen organische Phosphoreszenzbauelemente für Anwendungen in Licht-Systemen" (Organiczne fosforyzujące elementy konstrukcyjne o strumieniu tysiąca lumentów, stosowane w systemach świetlnych). Partnerzy konsorcjum - m.in. BASF i Philips - skupiają się w tym projekcie nie tylko na rozwijaniu innowacyjnych materiałów i architektury konstrukcyjnej, ale także na nowatorskich maszynach do produkcji rozwiązań oświetleniowych, które zawierają wysoce wydajne organiczne diody świetlne.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Basf
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także