
W niedalekiej przyszłości karton mleka będzie w stanie poinformować użytkownika, o tym, że te jest przeterminowane albo opatrunek zasygnalizuje potrzebę jego wymiany. Mimo, że brzmi to niedorzecznie, już niedługo będzie to możliwe dzięki opracowaniu nowej techniki druku elektroniki na płaskich powierzchniach. Za naukowym sukcesem stoją badacze z singapurskiego uniwersytetu technologicznego Nanyang.
Zespół pracował pod wodzą profesora Joseph Changa. Opracowany przez niego system opiera się o nanoszcząsteczki srebra, węgla i polimerów. Za pomocą sterowanych dysz są one nanoszone na papier, tworzywo sztuczne lub folię aluminiową.
Naukowcom podczas pracy nad nową technologią udało się wydrukować kompletne obwody elektryczne zawierające rezystory, tranzystory i kondensatory. W ich skład wszedł także 4-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy oraz nadajnik i odbiornik RFID.
Według Changa, obwody będą mogły być drukowane w ciągu kilku minut, a ich koszty nie przekroczą kilku centów. System jest w pełni skalowalny i może mieć zastosowanie zarówno do małej, jak i dużej elektroniki. Chang twierdzi również, że technika pozwala pozbyć się toksycznych substancji, które możemy znaleźć w tradycyjnych układach. Jednak niezależne badania wykazały, że nanocząstki srebra nie są całkowicie nieszkodliwe.
W celu komercjalizacji technologii została założona spółka spin-off. Już teraz może ona liczyć na wsparcie międzynarodowych koncernów biomedycznych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kompleksowe unieszkodliwianie odpadów w ZUSOK
Rozmowa z Tomaszem Wadas – głównym technologiem, z-cą dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych Kiedy powstał i czym...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-