Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-06-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-06-10
Szansa na dalsze podążanie krzywą Moore'a
Szansa na podążanie krzywą Moore'a
Szansa na podążanie krzywą Moore'a

Naukowcy z IBM-u opracowali nowy sposób hodowli kryształów materiałów półprzewodnikowych, które mogą zostać zintegrowane z układami krzemowymi. To kluczowy krok do rozwoju tradycyjnej elektroniki.

Zespół z Zurychu opublikował swoje prace na łamach Applied Physics Letters. Mówi się, że mogą one pozwolić na kontynuację trendu miniaturyzacji układów scalonych z jednoczesnym zmniejszeniem kosztów wytwarzania i zwiększeniem ich wydajności.

Pozwoli to na rozszerzenie prawa Moore'a, które mówi o tym, że liczba tranzystorów na cal kwadratowy w układach scalonych rośnie dwukrotnie każdego roku. Chociaż Moore spekulował, że taka tendencja może trwać w nieskończoność, dzisiejsze technologie pokazują, że jesteśmy blisko granicy, której sobie nie wyobraził.

Aby walczyć z ograniczeniami nałożonymi przez krzem, zespół utworzył pojedyncze nanostruktury wykonane z materiałów półprzewodnikowych z grup III-V, w tym ze stopów indu, galu i arsenku. Ta rodzina półprzewodników jest od dawna uważana za potencjalne rozwiązanie problemu z miniaturyzacją chipów komputerowych, jednak dotychczas nie udało się jej zintegrować z układami krzemowymi.

Kryształy hodowano przy użyciu techniki zwanej selektywnym matrycowym wspomaganiem epitaksji (TASE), stosując osadzanie parowe metalu organicznego. Pozwoliło to inżynierom na utworzenie kryształów wolnych od defektów oraz opracowanie szablonu litograficznego utworzonego z tlenków, dzięki któremu powstały trójwymiarowe nanościeżki oraz mostki potencjałów.

Według inżynierów z IBM-u istnieje potrzeba włożenia dużo większej pracy w opracowanie metod kontroli integracji z krzemem. Wyniki ich badań są jednak bardzo obiecujące.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
theengineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :