
Automatyka nie jest trudna w obsłudze – dzięki SCADA można wizualizować realizowane procesy i łatwo nimi zarządzać – także przez internet!
Stosowane obecnie systemy automatyki działają we współpracy z człowiekiem, dlatego też właściwa interakcja między nim a systemem jest podstawą skutecznego funkcjonowania automatyki. W tym celu wprowadzono do użytku specjalne interfejsy HMI, czyli Human Machine Interface – interfejsy człowiek – maszyna. Jednym z ich przykładów są systemy SCADA, które służą do poboru i nadzoru danych.
Czym dokładnie są systemy SCADA? Jakie posiadają zastosowanie? W jaki sposób można dokonać ich wdrożenia?
System SCADA – co to jest?
SCADA (ang. Supervisory Control And Data Acquisition) to rodzaj systemu informatycznego, którego celem jest pobór danych oraz nadzorowanie procesów technologicznych.
Systemy SCADA są nadrzędne w stosunku do warstwy sprzętowej, czyli do sterowników, czujników, urządzeń wykonawczych, na przykład zaworów i pomp wchodzących w skład całej instalacji.
Do zadań systemów SCADA należą głównie:
- przetwarzanie informacji w czasie rzeczywistym
- wymiana danych ze sterownikami oraz modułami wejścia i wyjścia
- prezentacja informacji na ekranie dla użytkownika
- generowanie raportów o procesach technologicznych
- budowa bazy danych w czasie rzeczywistym
- archiwizowanie danych technologicznych
- sygnalizacja alarmów i zarządzanie alarmami
Jak działają systemy SCADA?
Interfejsy HMI, do których zalicza się systemy SCADA, najczęściej bazują na specjalnych panelach, które występują w różnych przekątnych – od kilku do kilkudziesięciu cali. Wyposażone są w przyciski albo ekrany dotykowe.
Najczęściej umieszczane są bezpośrednio przy maszynach lub urządzeniach, a także w obiektach podlegających automatyce, aby na bieżąco prezentować parametry i ułatwiać sterowanie.
Sterowniki w instalacjach automatyki wykorzystujących systemy SCADA łączone są bezpośrednio z urządzeniami pomiarowymi, na przykład czujnikami temperatury czy ilości, a także z urządzeniami wykonawczym, na przykład z pompami czy zaworami.
Czujniki stale pobierają aktualne dane i przekazują je do systemu, który następnie wykonuje automatyczne algorytmy sterowania urządzeniami wykonawczymi. Dane pobrane ze sterowników są wizualizowane, czyli prezentowane w czytelny sposób na ekranie – użytkownik może wówczas prowadzić łatwiejszy nadzór procesów. Także ma on możliwość realizacji procesów w trybie ręcznym.
Dodatkowo, nowoczesne systemy SCADA pozwalają na zbieranie informacji z wielu miejsc, dlatego prezentują operatorom wszelkie pobrane dane przez czytelny interfejs komputerowy. Wówczas wizualizacja procesów jest jeszcze efektywniejsza – bez potrzeby kontrolowania każdego interfejsu znajdującego się przy konkretnych urządzeniach czy maszynach.
Aktualnie coraz częściej systemy SCADA wykorzystują również technologie internetowe – tak zwane systemy webSCADA pozwalają na łatwiejsze kontrolowanie i zarządzanie systemem z wykorzystaniem zwykłej przeglądarki na komputerach stacjonarnych, a także na urządzeniach mobilnych – smartfonach, tabletach z dostępem do sieci.
System SCADA Control Maestro – innowacyjna platforma SCADA o szerokim zastosowaniu
Jednym z najpopularniejszych systemów SCADA używanych w wielu zastosowaniach jest systemy Control Maestro. To rozwinięcie systemu SCADA Wizcon Supervisor. To nowoczesna, otwarta i w pełni skalowalna platforma, która pozwala na prowadzenie kompleksowej kontroli procesów technologicznych w różnych obiektach.
System SCADA Control Maestro w jego najnowszej wersji pozwala na obsługę przez graficzny interfejs przygotowany w technologii HTML5 – Maestro Aditum. Użytkownik może uzyskać dostęp do systemu także przez przeglądarkę internetową. Nowa wersja systemu poprawia również poziom bezpieczeństwa danych, a także pozwala na obsługę danych historycznych.
Więcej informacji o systemie SCADA ControlMaestro można znaleźć na stronie internetowej jego dostawcy – firmy Sabur: https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/oprogramowanie/systemy-scada-controlmaestro.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- sabur.com.pl

Czytaj także
-
MES - systemy wspomagania zarządzania produkcją – dlaczego to konieczność?
ECS w jednej z firm farmaceutycznych Systemy wspomagania zarządzania produkcją (w skrócie zwane systemami klasy MES - od angielskiego...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-