
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Rice odkrył, że mikroskopijne kryształy disiarczku tantalu odgrywają główną rolę w efekcie, który może zostać wykorzystany w wirtualnej rzeczywistości, wyświetlaczach 3D oraz autonomicznych pojazdach.
Gururaj Naik z Rice's Brown School of Engineering powiedział: „Potrzebujemy materiału optycznego, który może zmienić współczynnik załamania światła, który jest niezbędny m.in. w pojazdach autonomicznych. Jednocześnie musi być szybki. Tylko wtedy będziemy mogli włączyć te nowe technologie ".
Wydaje się, że te wymagania te spełnia disiarczek tantalu, który jest półprzewodnikowym, warstwowym związkiem z pryzmatycznym metalowym środkiem. Materiał ten jest już znany z tego, że zawiera fale gęstości ładunku w temperaturze pokojowej. Dzięki temu można go dostosować do przewodnictwa elektrycznego.
Według Naika dwuwymiarowy układ materiału ma unikalne właściwości optyczne, które można kontrolować w warunkach środowiska. Kiedy taki odłamek jest wyciągany i oświetlany, światło emitowane wzdłuż dotkniętej osi zmienia swój kolor w zależności od natężenia światła, które wpada.
Naik podsumował: „Uważamy, że jest to ważne odkrycie dla tych, którzy badają silnie skorelowane materiały do zastosowań. Pokazujemy, że światło jest bardzo potężnym pokrętłem, które zmienia sposób, w jaki korelacja rozszerza się w tym materiale".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sciencedaily.com; innovations-report.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Transformator a falownik: 7 energetycznych konfliktów, które mogą skończyć...
Czas czytania: 6 min Transformator i falownik – dwa filary współczesnych instalacji OZE i przemysłowej automatyki. Na papierze: duet idealny. ...
-
-
-
-